Dne 5. května 2009 bylo vyslyšené přání milionů občanů Evropské Unie a stal se tento den vítězným pro ochranu tuleňů. Evropský parlament v drtivé většině odhlasoval navrhovaný zákaz obchodu s výrobky z tuleňů a zavřel dveře před krutostí komerčního lovu tuleňů. Zákaz obchodování, především s kožešinou z tuleňů vejde v platnost s rokem 2010, před jarní sezonou komerčního zabíjení tuleňů v Kanadě a bude platit pro všech 27 členských států EU, včetně České Republiky.
Tento velký tah pro ochranu tuleňů, globálně odsoudil kanadský tulení průmysl a zasadil každoroční porážce statisíců, především mláďat tuleňů hřebík do rakve. Přestože je stále mnoho práce k úplnému ukončení krutého zabíjení tuleňů v Kanadě. Může se věřit, že tento zákaz přinese nebývalou ránu, ze které se kanadský komerční lov nemůže z pamatovat.
Odhlasování zákazu Evropským parlamentem předcházely mnohaleté mezinárodní kampaně a lobbing Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW) či Mezinárodní humánní společnosti (HSI). O zákaz se mimo jiné zasloužila také česká organizace Svoboda zvířat (Sz), její kampaň "Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti" a samozřejmě veřejnost celé EU, která se do těchto kampaní zapojila. Mezinárodní fond pro ochranu zvířat (IFAW) dokonce vznikl před více jak 30 lety, kvůli komerčnímu zabíjení tuleňů a velké díky patří především vědcům, veterinářům a členům IFAW.
Kanadská vláda používala každý trik k neodhlasování zákazu, přes masivní lobbing, dezinformování a dokonce se kanadská vláda snažila vyhrožovat odplatou. Ale EU šla správným směrem za svým cílem, vyslechla tisíce svých občanů, občany celého světa a dala jasný nesouhlas s tímto obchodem krutosti.
A co tohle znamená?
Ukončení předního světového trhu s výrobky z tuleňů v EU znamená začátek konce kanadského komerčního lovu tuleňů. Kanadská vláda odhaduje, že ztráta trhu v EU a v dalších zemích, způsobí ztrátu 6,6 milionů dolarů tulenímu průmyslu v Kanadě. V loňském roce si přišli lovci tuleňů na cca 7 milionů dolarů, není těžké si spočítat o kolik zřejmě v budoucnu přijdou. Nicméně kanadská vláda se bude snažit najít nové trhy pro svůj obchod krutosti, ale stejně tak jak v EU, všem jiným trhům se může zabránit a odstranit je.
Pro samotné tuleně je tento zákaz velkou výhrou. Tím, že EU úplně zastavila obchod s výrobky z tuleňů lze předpokládat, že bezpočetně tuleňů budou moc žít svůj život v klidu a v míru.