Krátce o veganství

Podle statistické databáze Food and Agriculture Organization of the United Nation (Organizace pro potraviny a zemědělství při OSN) je každý rok zabito přes 62 miliard zvířat pro lidskou konzumaci, ryby a ostatní mořská zvířata započítána nejsou. Toto ohromné číslo a utrpení, které souvisí s vykořisťováním zvířat pro lidskou konzumaci, napomohlo mnohým lidem k tomu, aby přestali konzumovat všechny živočišné produkty (maso, mléko, vejce i med). Někteří jedinci přestali konzumovat živočišné produkty postupným omezováním, někteří si nejdříve zkusili bezmasí jídelníček a jiní zcela eliminovali konzumaci živočišných produktů ze dne na den.

Přestat konzumovat živočišné produkty není složité, naopak je to jednoduché.

Člověk tím, že přestane konzumovat živočišné produkty, neprojeví jen skutečný soucit se zvířaty, ale může tímto způsobem pomoci sám sobě, a může pomoci nasytit více než miliardu lidí, která dnes trpí hlady. Studie FAO/OSN říká, že zvířata spotřebují více proteinů než poskytují. K vyprodukování 1 kg živočišných bílkovin, zvířata spotřebují v průměru 6 kg rostlinných bílkovin pocházejících z obilovin a krmiv. Poněvadž zvířata zkonzumují mnohem více proteinů než vyprodukují, obiloviny, sója a jiné suroviny, které by mohly jíst lidé jsou určeny pro zvířata. To znamená, že konzumace živočišných produktů je nezanedbatelnou příčinou hladovění lidí. Pokud by každý člověk na světě chtěl sníst kolem sta kilogramů masa ročně jako Češi a další evropské národy, do třiceti let vyčerpáme půdu, vodu a zásoby potravin.

V Amazonii a v některých zemích jižní Afriky existují dokonce místa, kde mnoho lidí bývá násilně vyhošťováno ze svých domovů, někteří z nich přijdou při těchto konfliktech o život, žijí v bídě o hladu a žízni, jelikož na místech odkud byli vyhoštěni se vykácí a vypalují obrovské části deštného lesa, aby zde mohly být pole pro pěstování potravy zvířatům, která jsou pojídána evropany (z jížní Ameriky se nejvíce vypěstované sóji dováží do Evropy a Číny., kde sója slouží jako krmivo pro zvířata).

Velkou hrozbou jsou také ubývající zdroje pitné vody. Pro výrobu potravy pro zvířata je potřeba velkého množství pitné vody. Spotřeba více než 100 000 litrů vody je potřebná k vyprodukování 1 kg hovězího masa, a přibližně 900 litrů vody k výrobě 1 kg pšenice. Na Zemi je mnoho míst, kde lidé nemají ani pitnou vodu, přitom se s pitnou vodou takto plýtvá, nebo je stále více znečisťována rozšířenými pastvinami zasahujícími do oběhu podzemních vod v přírodě a obrovským množstvím chemikálií a výkalů (hnoje), které jsou používány při pěstování potravy zvířat. Jedinec, který nekonzumuje živočišné produkty, nevyplýtvá za rok tolik vody, jako konvenčně se stravující jedinec, ani když nechá celý rok jen tak puštěnou vodu ve sprše.

Většina lidí je také přesvědčena, že největší podíl na znečištění Země mají průmyslové továrny a podobná zařízení, ovšem FAO/OSN během svých studií dokázala, že největší znečišťovatel Země je průmyslový chov zvířat. Průmyslový chov zvířat způsobuje více emisí skleníkových plynů, než spalování paliv veškerou automobilovou dopravou (viz. dokument FAO/OSN s názvem „Livestock’s Long Shadow“, což v překladu znamená "Za kravínem je největší tma" na www.fao.org/docrep/010/a0701e/a0701e00.HTM).

Co jedí lidé stravující se vegansky?

Nemyslete si, že přestat konzumovat živočišné produkty, znamená jíst pouze zeleninu a ovoce, i když tohle je nepostradatelný základ. Dnes existuje spousta veganských potravin, o kterých se vám ani nezdálo. Mimo zeleniny, ovoce, obilovin (např. jáhly, bulgur), luštěnin, oříšků, semen, které nepostradatelně patří do veganské stravy, existuje široký sortiment produktů vyrobených z těchto surovin. Rostlinné párky, tofu, tempech, rostlinné salámy, pomazánky, smetany, mléko, majonézy, tatarky, jogurty, těstoviny a mnoho dalších pochutinek jsou dnes k dostání.

Zdravotní otázky

Z čistě rostlinných surovin a produktů lze získat všechny živiny, které člověk nezbytně potřebuje k životu. Ostatně Světová zdravotnická organizace říká, že správně vyvážená veganská strava je nejenom naprosto bezpečná, ale i zdravá v jakémkoliv stádiu života člověka. Jestliže jste se setkali s jedincem, který měl problémy kvůli veganskému stravování, pravděpodobně příčinou problémů byl způsob jeho/její stravování. Z The China Study (Čínská studie) sice vyplývá, že neexistuje nic jako strava vhodná pro všechny lidi, proto je možné, že pro některé lidi by veganská strava mohla být ze zdravotních důvodů nepraktikovatelná, to ovšem není důvodem k tomu, aby se kdokoliv bál vegansky stravovat.
 
Informujte se dříve než skoncuje s konzumací živočišných produktů o tom, jakým potravinám mám dávat přednost, abych byl/a zdravý/á vegan/ka. Dobře k tomu poslouží např. kniha „Průvodce (začínajícího) vegetariána“. To hlavní, co by jste měli vědět do začátku najdete ve velice dobře vypracované publikaci "Vegetariánská výživa v kostce" nebo na "Vegetariánská strava" (zde především o vegetariánství). Další informace najdete níže na odkazech.

Pro více informací o veganství:

http://goveg.cz/
http://www.vegspol.cz/
http://www.veganska-asociace.cz/
http://www.vegan-fighter.com/   (věnován bojovým sportům a alternativním stylům výživy)
http://zvirevtisni.cz/index.php?lng=CZ&webid=47&akce=web

Recepty:

http://davenet.cz/gastrovegan/
http://veganodaktyl.veganka.cz/
http://veganka.cz/
http://www.youtube.com/veganskekulinareni
http://www.nulajedna.cz/boo/home.html
http://veganotic.blogspot.com/
http://www.veganskakucharka.xf.cz/hl.jidla.html
http://karotkarecepty.webnode.cz/
http://varimevegansky.blogspot.com/http://forum.jedlo.sk/
http://www.jimejinak.cz/

http://faktaozdravi.wordpress.com/