Každý rok tým Mezinárodní humánní společnosti (HSI) a Americké humánní společnosti (HSUS) dokumentují největší vybíjení mořských savců na Zemi. Jedná se o komerční lov tuleňů v Kanadě. Dělají to proto, aby upozornili na tuto krutost. Ale letos týmy HSI a HSUS mohou sledovat neméně bolestivý pohled, jelikož na severovýchodě Kanady není prakticky žádný led (viz. video pod textem) a mnoho z právě narozených tuleňů grónských zemře dříve než dorazí lovci.
Tuleni grónští potřebují mořský led, aby mohli přivézt na svět mláďata a poté je odchovat, ale mořský led v klíčových oblastech jako je záliv sv. Vavřince prakticky není žádný nebo jsou zde jen roztroušené kusy mořského ledu. Bez ledu mnoho tuleních matek nemá kde porodit a mnoho mláďat může zahynout v důsledku této ekologické katastrofy.
Co je horší: Kanadská vláda trvá na spuštění
komerčního lovu tuleňů v následujících dnech a to i na vzdory této katastrofě. V Kanadě má být letos zabito přibližně 388 200 tuleňů (z toho 330 000 tuleňů grónských, 50 000 kuželozubých tuleňů a 8200 čepcolů hřebenatých), což je největší počet za uplynulého půl století. Mláďata, která přežijí nadměrný úbytek mořského ledu, zemřou v rukou lovců. Musí se tedy jednat rychle.
HSI a HSUS nyní všechny příznivce zvířata prosí, aby jim pomohli zachránit některé tuleně. V krátkodobém horizontu nelze zachránit všechna mláďata od nadměrného úbytku ledu, ale můžou se zachránit tuleni před zbraněmi komerčních lovců.
Zapojit se do této záchrany můžete zde:
Call off the 2010 Seal Slaughter
Proč komerční lov tuleňů nadále pokračuje?
Mnoho lidí si uvědomuje, že kanadský komerční lov tuleňů je něco špatného a hrozného, ale i přes mezinárodní pobouření, kanadská vláda trvá na každoroční porážce statisíců tuleňů. Proč? Příčinou jsou jisté politické důvody kanadské vlády a stále existují poptávka po tulení kožešině. Kanadská vláda jen tak nehodlá složit zbraně a je jisté, že bude nadále ze všech sil bojovat proti ochráncům zvířat a politice všech zemí, které přijaly zákaz obchodu s výrobky z tuleňů. Zastavit tohle jde jen skrze systematickým, neustálým nátlakem a zrušením veškeré poptávky po tulení kožešině. Neztrácejte proto naději a podporujte veškeré úsilí za ukončení této barbarské krutosti.
Fakta:
Kanadská vláda navýšila pro rok 2010 kvóty pro komerční lov tuleňů na 388 200 jedinců, kvóty pro letošní rok jsou nejvyšší za celého půl století. V Kanadě má být letos zabito 330 000 tuleňů grónských, 50 000 tuleňů kuželozubých a 8200 čepcolů hřebenatých.
Kanadská vláda na protest proti protestům proti komerčnímu lovu tuleňů a na protest proti nedávnému přijatému zákazu obchodu s výrobky z tuleňů v Evropské Unii si nechala naservírvovat tulení maso před novináři (bezprostředně po přijatém zákazu Evropskou Unií také kanadská guvernérka na protest proti tomuto zákazu snědla syrové srdce tuleně).
Kanadská vláda odmítá přijmout ve své zemi zákaz obchodu s kočičí a psí kožešinou, jelikož by údajně tímto ohrozila svůj komerční lov tuleňů a politické motivované lobby u WTO (Světové obchodní organizace) proti přijatému zákazu obchodu s výrobky z tuleňů v Evropské Unii.
Lov tuleňů je hospodářský neúspěšný. Analýza zveřejněná v časopise Marine Policy (přední časopis zabývající se studií oceánské politiky) počátkem tohoto roku ukazuje, že ukončení komerčního lovu tuleňů v Kanadě by mohlo kanaďanům ušetřit nejméně 6,9 milionů dolarů ročně.
Minulý rok byl Evropskou Unií přijat zákaz obchodu s výrobky z tuleňů. Zákaz by měl vejít v platnost v létě 2010. Evropská Unie jej přijala z důvodu způsobu zabíjení tuleňů.
V USA byl zákaz obchodu s výrobky z tuleňů přijat již v roce 1972, společně se zákonem na ochranu mořských savců.
V listopadu 2003 senát USA předložil usnesení, které vyzývá kanadskou vládu, aby zastavila zbytečná jatka tuleňů grónských a čepcolů hřebenatých.
Bojkot kanadských mořských plodů, který bude pokračovat až do úplného ukončení komerčního lovu tuleňů, zatím získal jen v USA podporu 5500 provozoven (restaurací, obchodů, aj.) a 650 000 osob. Kanada tímto přichází o miliony amerických dolarů. Příjmy z vývozu krabů do USA klesly od začátku bojkotu o více než 750 milionů dolarů. To znamená ztrátu více než 200 milionů dolarů za rok, zatímco komerční lov tuleňů přinesl lovcům např. v roce 2008 výdělek v hodnotě méně než 7 milionů dolarů. Bojkot byl také před nedávnem přijat některými pražskými luxusními restauracemi (viz. Bojkot kanadských mořských produktů pomáhá zastavit lov tuleňů.)
Další veřejné kampaně: www.canadasshame.com, www.stopthesealhunt.com, www.protectseals.eu, www.boycott-canada.com, www.harpseals.org.