pondělí 6. srpna 2012

Pomozte uzavřít egyptské státní zoo

Na podporu kampaně za uzavření sedmi státních egyptských zoologických zahrad zveřejnila Occupy for Animals na svých webových stránkách snímky a příběhy zvířat držených v egyptských státních zoo viz. www.occupyforanimals.org/egypts-zoos--hell-holes-for-animals.html. V těchto zoologických zahradách zvířata trpí neléčenými nemocemi, zraněními, podvýživou a i umírají.

Samara

Pokud navštívíte výše uvedený odkaz můžete se dozvědět o tom, jak jsou v egyptských zoo zneužívána zvítata jako rekvizity, můžete vidět strádající lví pár Antala a Albu, podvyživenou tygřici Samaru ze zoo města Kafr el-Shaikh, která má poničení chrup a není ji tomu přizpůsobena strava, šest vlků, jejichž existence je uskutečněna na tak malém prostoru, že se vzájemně napadají a těžce se zraňují. Poranění pak nejsou ani léčena ...

V zoo v Alexandrii pracovníci zoo používají tyče, aby donutili lvi k řevu pro pobavení návštěvníků. Na snímcích ze zoo z Alexandrie je těžce podvyživená matka a mládě velblouda, o čem přesvědčují jejich spadlé hrby. V hrbech se ukládá tuk, pokud velbloud trpí hladem metabolismus si bere co potřebuje z hrbů. Velbloudi mohou žít bez jídla až jeden měsíc! ...nebo mrtvá lvice, o níž veterináři tvrdí, že o ni bylo dobře postaráno. Born Free Foundation však uvedla, že: "Obdrželi jsme celkem dost e-mailů o lvici v alexandrijské zoo, údajně potřebuje lékařskou péči. Je smutné, že podmínky v alexandrijské zoo jsou poměrně běžné v mnoha zoologických zahradách Egypta. Zoo má mnoho lvů, ale nezdá se, že mají odborné znalosti nebo prostředky k uspokojení i jejich základní sociálních potřeb, přitom dovoluje zvířata chovat tak, že je jen přidáváno k jejich problémům...".

těžce poranění vlci

Jiné uvedené snímky ukazují utrpení v zoo v Gíze, včetně osamělého orangutana jménem Bongi živořícího v jedné z klecí gízské zoo. Orangutan se do gízské zoo dostal spolu se třemi dalšími orangutany jako "dar" z Al Ain Zoo. V březnu roku 2011 jeden ze tří orangutanů Fatouta zemřel, podle zpráv na hepatitis a nefritis. Bongo a Titi poté byli rozděleni do osamělých prázdných klecí, kde jsou do dneška. Na snímcích z gízské zoo jsou také medvědi, kteří žijí v prázdných klecích bez bazénu, a to i přesto, že byl zoologické zahradě darován a vyroben celý vodní systém pro ochlazování medvědů. Centrálním ředitelem zoologických zahrad bylo slíbeno, že systém bude udržován, ale od roku 2009 si aktivisti neustále stěžují, že systém nefunguje, protože zoo ho neudržuje. Podle uvedeného na stránkách Occupy for Animals byl veterinář, který má na starosti dohled, položen dotaz, proč není žádná voda v bazénu, dostalo se odpovědi, že medvědy to ve vodě nebaví... a to je v Káhiře v létě více než 40 stupňů Celsia!

Více se o dění v egyptských zoologických zahradách dozvíte na výše uvedeném odkazu....

těžce podvyživený velbloud

Chcete-li pomoci můžete se zapojit do petice za uzavření sedmi egyptských zoo na www.change.org/petitions/egypt-close-down-all-7-governmental-zoos-that-are-nothing-less-than-hell-holes, také na www.thepetitionsite.com/786/840/821/rescue-animals-in-eygpt-zoos/, můžete sdílet obsah stránek z Occupy for Animals nebo můžete zanechat zneklidňující komentář na stránkách egyptského prezidenta Mohameda Morsy na sociální síti facebook www.facebook.com/Egypt.President.Morsi nebo na stránkách Generální organizace veterinárních služeb www.facebook.com/groups/GOVSEGYPT/.

středa 25. července 2012

Pomozte ukončit pokusy na koťatech

Britská unie za zrušení vivisekce (BUAV) odhalila šokující pokusy na koťatech, které byly provedeny na Cardiff University, což je jedna z předních britských univerzit pro vzdělání a výzkum. 

Některá koťata byla držena v naprosté tmě, zatím co jiná byla zbavována zraku na jednom oku tím, že se jejich oční víčka sešily. Poté byla koťata uvedena do narkózy, uměle ventilována a paralyzována drogami, aby se zabránilo pohybu jejich očí. Koťata byla podrobena velmi invazivní chirurgii hlavy, během níž byla kůže odříznuta, byla otevřena lebka a mozek byl obnažen pro zkoumání. Po různých testech byla všechna koťata zabita a část jejich mozku vyříznuta k analýze.

Ricky Gervais se připojil k BUAV, která vyzývá k zastavení těchto pokusů: "Jsem zděšen, že koťata jsou zbavena zraku na jednom oku tím, že se jejich oční víčka sešijí. Myslel jsem, že ohavný experimenty jako jsou tyto jsou minulostí. Podporuji BUAV ve výzvě, tento výzkum je třeba zastavit".

BUAV se spojila s Change.org a zahájila petici s cílem ukončit tyto děsivé pokusy na Cardiff University. Podpořit petici svým podpisem můžete na http://www.change.org/en-GB/petitions/stop-kitten-experiments-at-cardiff-university.

Tyto pokusy jsou nejen nepřijatelné z etického hlediska, ale také existují sofistikované metody studia zraku a neurologických procesů, při nichž se nemusí trápit zvířata. 

Zdroj: http://www.buav.org/article/1069/sign-buav-petition-to-stop-kitten-experiments-at-cardiff-university, http://www.change.org/en-GB/petitions/stop-kitten-experiments-at-cardiff-university

Co se může odehrávat při podobných pokusech, můžete vidět na videu níže. Upozornění na otřesné záběry!

neděle 22. července 2012

Šílené podmínky a pokusy na ukrajinské lékařské univerzitě

V červenci roku 2011 byla informována média o otřesných podmínkách a barbarských pokusech na psech a jiných zvířatech na Lékařské fakultě v ukrajinském Doněcku.

Podle zprávy studenti Lékařské fakulty v Doněcku prováděli amputace končetin a vzdělávací operace vnitřních orgánů bez použití anestezie.

Každý pes měl vydržet několik operací, než byl vyřazen. Až do smrti tato zvířata strádala v hrozných podmínkách v úzkostech a o hladu.

Tento zvěřinec byl již naštěstí uzavřen a zvířata byla vzata do péče aktivistů. Zvěřinec však není ojedinělý případ! Po celé Ukrajině je mnoho dalších, v nichž nejsou podmínky o nic lepší. Neznámý počet psů a dalších zvířat je zavřených v podobných zvěřincích a podmínkách na vysokých školách po celé zemi, a ukrajinský prezident Viktor Yanukovych ignoruje petice, žádosti občanů a ukrajinských organizací na ochranu zvířat, které vyzývají k ukončení zastaralých a barbarských pokusů.


Ukrajinští/ukrajinské aktivisti/aktivistky jsou zoufalí/é! Pomozte, a sdílejte fotografie a záznamy z uvedeného odkazu, podepiště petici či zašlete email Viktorovi Yanukovychovi, které najdete na uvedeném odkazu http://www.occupyforanimals.org/donetsk-medical-university-ukraine--appalling-living-conditions-and-barbaric-experiments-conducted-on-dogs-and-other-animals.html.

pátek 13. července 2012

Záběry z jatek v Egyptě, Indonésii a Turecku odhalují extrémní utrpení zvířat

Mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming (CIWF) zveřejnila otřesné záběry zachycující způsoby porážky, které způsobují obrovské utrpení mnoha zvířatům. Organizace je přesvědčena o tom, že tyto praktiky jsou naprosto běžné.

Záběry naleznete na http://www.youtube.com/watch?v=I3DbHdBrHvA&feature=youtu.be. Dostupné pouze pro osoby starší 18 let.

Tyto záběry z Egypta, Indonésie a Turecka jasně ukazují extrémní utrpení zvířat, a v případě Egypta a Turecka se jedná o porušování pravidel tzv. porážky stanovených Světovou organizací pro zdraví zvířat (OIE), které se zmíněné země zavázaly dodržovat. Po zhlédnutí záběrů se nabízí řada otázek, například jaký původ má jídlo v hotelech a restauracích v těchto zemích a jaká je pravděpodobnost, že pochází ze zvířat s podobným osudem?

Zdroj:  http://www.svobodazvirat.cz/novinky/zabery-z-egyptskych-jatek-odhaluji-extremni-utrpeni-zvirat.htm

GoVeg.cz - web o veganství

pátek 6. července 2012

Produkce foie gras v Katalánsku

Organizace Igualdad Animal zdokumentovala celý proces produkce foie gras na farmách ve španělském Katalánsku.

Investigace Igualdad Animal byla provedena v pěti zemědělských podnicích, přičemž jeden z nich je nejproduktivnější. Investigační tým Igualdad Animal byl svědkem šokujících scén fyzického a psychického utrpení na všech farmách. Zveřejněné záběry z rešerše můžete vidět na videu níže, fotografie naleznete na http://www.flickr.com/photos/igualdadanimal/sets/72157630427261184/.



Stránky investigace najdete na http://www.granjasdefoiegras.org/.

Zdroj: http://www.animalequality.net/news/418/new-animal-equality-investigation-farms-producing-foie-gras-catalonia

čtvrtek 5. července 2012

Násilí pro pobavení turistů na Ukrajině

Násilně odtržena od své matky, a pak za hrozného skučení narvána do malé bedýnky, která je omotána kusem pletiva – to je to co se stalo se čtyřměsíční medvědicí, aby mohla uspokojovat turisty na Ukrajině.



Srdce rvoucí záběry, které jste mohli vidět výše, byly natočeny v zoologické zahradě v ukrajinském městě Lutsk, a zveřejněny rakouskou charitou pro zvířata. Na záběrech je medvědí mládě pojmenované Nastia, a i její matka - ta která se vrhá na kovové pletivo svého vězení ve snaze dostat se ke svému mláděti. Nastia byla brutálně narvána do malé bedýnky a poté odvezena pryč od své matky. Obchodník se zvířaty koupil Nastia, aby vydělával na jejím otročení. Nastia bude fotomodelkou pro turisty.

Na Ukrajině jsou často medvědi zajati ve velmi mizerných podmínkách. Většina z nich živoří vedle restaurací, hotelů a čerpacích stanic. Medvědi bývají podvyživeni a nemocní, trpí psychickými poruchami a fyzickými zraněními. Mnozí z nich provádějí triky pro pobavení turistů a jsou nuceni konzumovat i alkohol.

Zdroj: http://www.animalequality.net/news/417/footage-shows-baby-bear-being-tortured-entertain-tourists-front-its-mother, http://www.vier-pfoten.org/website/output.php?id=1323&idcontent=3531&language=1

pondělí 11. června 2012

Kožešinový průmysl v Polsku

Jak již možná víte, každý rok je zabito pro kožešiny desítky miliónů zvířat; zejména norci lišky, psi mývalovití a činčily. Zvířata zabitá pro kožešinu jsou ve většině případů zajata na farmách, kde musejí čelit velkému počtu nemocí, četným fyzickým zraněním a psychickým poruchám kvůli podmínkám, v nichž jsou zvířata držena dokud nejsou zabita elektrickým proudem, otrávena nebo zplynována atd.

Jednou zemí, ve které se chová nejvíce zvířat pro jejich kožešinu je Polsko. Polsko se v poslední době stalo jedním z obrů v produkci kožešin, a je velice pravděpodobné, že jeho vývoj se bude ubírat stále tímto směrem. Na polském území je asi 750 kožešinových farem. Mnohé z farem jsou malé, ale některé farmy jsou továrnami na kožešiny, kde je zajatých i desetitisíce zvířat. Jedním z důvodů, proč se v Polsku situace ubírá tímto směrem je, že podnikatelé z tohoto odvětví stěhují své podnikání do Polska, poněvadž polské předpisy jsou velmi umírněné, a kontroly vzácné a těžko efektivní. Tamní kožešnické lobby vede k absurdním situacím, jako je odebrání norka amerického se seznamu cizích druhů (norci velmi často utíkají z farem, přičemž vytlačují/vytlačili původní norky evropské (i u nás)).



Jak to vypadá na polské kožešinové farmě můžete shlédnout na přiloženém videu.

Odpovědí na situaci, která se odehrává v Polsku je založení Koalice pro zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v Polsku, jejímž jasně definovaným cílem je samozřejmě zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v Polsku. Webové stránky této koalice najdete na http://antyfutro.pl/, na facebooku pak zde https://www.facebook.com/antyfutro.

V České republice vede kampaň Proti srsti - která má za cíl zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR - organizace Svoboda zvířat. Stránky této kampaně, kde mimojiné můžete získat petiční archy, najdete na http://www.protosrsti.cz/ .

úterý 5. června 2012

Brutální lov tuňáků v Carlforte

Organizace Igualdad Animal/Animal Equality zveřejnila záběry z rešerše, která odhaluje brutální lov tuňáků obecných, který se odehrává každý rok od přelomu května a června v Carloforte – pobřeží ostrova San Pietro v jihozápadní Sardinii.

Tuňáci jsou ve Středozemním moři většinou chyceni do mobilních pastí, ale tradiční lov tzv. tonnara je stále provozován. Zveřejněné záběry ukazují různé fáze zabíjení: zejména, jak jsou zoufalí a panikařící tuňáci nakupeni jeden na druhým, zraňují se během odchytu, nebo jak jsou násilně udeřeni harpunou a odvlečeni do lodi, poté bodnuti do srdce a udušeni a vykrváceni k smrti.



Pomoci k ukončení tohoto brutálního lovu tuňáků můžete prostřednictvím následujících stránek www.animalequality.net/petitions/?page_id=4, na nichž naleznete již předepsaný email, v němž požádáte magistrát města Carloforte, Mezinárodní komisi pro ochrnu tuňáků (ICCAT), Evropskou agenturu pro kontrolu rybolovu (EFCE) a Evropský parlament, aby byl ukončen krutý lov tuňáků a zakázán lov tuňáků ve světě.

Tuňáci obecní jsou ohroženým druhem, protože jich lidé zkonzumují více, než je udržitelné. Již před třemi lety řekl Sergi Tudela z odboru Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zabývajícím se rybolovem a životním prostředím ve Středomoří, že: "K ochraně stavu tuňáků je třeba přerušení rybolovu a pozastavení mezinárodního obchodu s touto rybou.". Greenpeace také nedávno zveřejnila video o obětech lovu tuňáků, tentokrát v Tichém oceánu viz. www.greenpeace.org/czech/cz/news/sokujici-video-obeti-lovu-tunaka-jsou-i-zraloci-a-velryby/.

sobota 26. května 2012

Německý útulek pro tzv. hospodářská zvířata

Podle vědců jsou krávy nejlepší přátelé a těžce nesou odtržení od svých přátel, prasata jsou čtvrtým nejiteligentnějsším tvorem na světě a slepice disponují vlastnostmi, že si někteří mohou myslet, že se mluví o opicích. Tzv. hospodářská zvířata jsou pro mnohé jen kusem jejich obědu, ale stejně tak jako kočky a psi jsou tato zvířata inteligentní, vnímavý a cítící bytosti schopné emocí a komunikace s člověkem. Přesto jsou tato zvířata kolikrát člověkem odsouzena žít v těch nejděsivějších podmínkách jaké je člověk schopen vytvořit, a každý den zažívat ty nejhorší stupně zneužití a ponížení jakých se člověk dopouští.

Naštěstí existují lidé, kteří jsou schopni těmto zvířatům pomoci a nabídnou jim k životu to nejlepší co mají ve svých silách. Mezi tyto lidi patří zakladatele a další spoluúčastníci německé Tierschutz Stiftung Hof Butenland. Tierschutz Stiftung Hof Butenland poskytuje zemědělci dříve zneužívaným tzv. hospodářským zvířatům domov. Zakladateli Tierschutz Stiftung Hof Butenland jsou Jan Gerdes, který po mnoho let pracoval v zemědělství, nejdříve intenzivně a poté jako ekologický zemědělec, než došel k novému způsobu myšlení a pochopení, že zvířata nejsou výrobní jednotky, a dlouholetá aktivistka za zvířata Karin Muck. Jak se můžete přesvědčit na následujících odkazech, kde mimo jiné můžeme hledat svůj nový vztah k tzv. hospodářským zvířatům, v Hof Butenland žijí zvířata v míru a bezestrachu ve společnosti dobrých lidí. Právě o nový přístup lidí k tzv. hospodářským zvířatům Tierschutz Stiftung Hof Butenland jde.

http://www.stiftung-fuer-tierschutz.de
http://www.facebook.com/HofButenland
http://www.youtube.com/user/StiftungHofButenland

úterý 15. května 2012

Pomozte zastavit komerční lov tuleňů v Kanadě!

Komerční lov tuleňů je na ústupu a stále více a více zemí žádá Kanadu, aby zastavila toto zabíjení, avšak kanadští politici stále plýtvají penězi daňových poplatníků na jeho podporu. Nicméně existují i výjimky - senátor Mac Harb se statečně pokouší o ukončení komerčního lovu tuleňů v Kanadě. Dne 2. května 2012 představil návrh zákona, kterým by byl tento lov ukončen.

Na stránce organizace Humane Society International najdete vzorový e-mail, který lze poslat kanadským senátorům (přeložený text e-mailu najdete níže). Stačí jen vyplnit červeně označená políčka napravo od textu (jméno, příjmení, e-mailová adresa, stát) a kliknout na „Send Your Message“. Více informací o problematice lovu tuleňů najdete na www.protisrsti.cz/zachrante-tulene/.

Překlad textu e-mailu: 

Předmět: Podpora Harbova návrhu zákona na ukončení komerčního lovu tuleňů 

Komu: členové kanadského Senátu 

Text: Píši Vám s žádostí, abyste podpořil/a správnou věc - návrh senátora Mac Harba na ukončení komerčního lovu tuleňů v Kanadě jednou pro vždy. Každým rokem povolí kanadská vláda, aby se na jejím území odehrálo největší vybíjení mořských savců na světě. Toto kruté zabíjení je z velké části podporováno penězi daňových poplatníků a škodí mezinárodní pověsti Kanady. Senátor Mac Harb navrhuje legislativu, která by jednou pro vždy ukončila komerční lov tuleňů. Prosím Vás tímto, abyste podpořil/a správnou věc - tento důležitý návrh zákona. Děkuji.

Převzato od http://www.svobodazvirat.cz/novinky/pomozte-zastavit-komercni-lov-tulenu-v-kanade.htm.

neděle 13. května 2012

Můžeme zabránit dalšímu zneužívání zvířat

Veganství je přesvědčení, že by lidé měli žít bez zneužívání ostatních zvířat. Být vegan/ka znamená mít za cíl osvobození všech zvířat, lidských a nelidských, a věnovat se dosažení tohoto cíle. Protože jsou zvířata zneužívána v mnoha odvětvích lidské společnosti, můžeme zabránit dalšímu zneužívání zvířat v mnoha ohledech. 

Můžete pomoci toto zastavit!



Pro zobrazení českých titulků stačí kliknout na "CC" v pravem dolním rohu, případně přejít na odkaz http://youtu.be/A-Tuh2MT3ZI a kliknout na "CC".

Aktualizovaný seznam obchodů bez kožešin

Organizace Svoboda zvířat zaktualizovala seznam obchodníků viz. www.obchodbezkozesin.cz/cz/seznamy.php, kteří se zapojili do programu Obchod bez kožešin. Soupis bezkožešinových firem se rozrostl o více než 60 nových jmen z celého světa (společnosti dostupné v České republice najdete v horní části).

Máte-li svůj vlastní obchod s oblečením či módními doplňky a rádi byste se zapojili do celosvětového programu Obchod bez kožešin, neváhejte nás prosím kontaktovat na e-mailu info@obchodbezkozesin.cz!

Můžete se také stát oficiálními partnery projektu. Partnerství je určeno například pro vydavatele časopisů, organizátory módních přehlídek či podobné instituce, které nepropagují pravé kožešiny. Pro více informací prosím pište na e-mail info@obchodbezkozesin.cz.

Zdroj: www.svobodazvirat.cz/novinky/aktualizovany-seznam-obchodu-bez-kozesin.htm

pátek 4. května 2012

Pomozte uzavřít Green Hill

Green Hill 2001 je společnost se sídlem v italské vesnici Montichiari (Brescia), která chová psy plemene bígl pro vivisekční laboratoře. Na farmě Green Hill je drženo až 2500 psů + několik vrhů ve sterilních řadových klecích bez denního světla a čerstvého vzduchu, za umělého osvětlení a ventilačního systému. Každý měsíc jich z této farmy končí více než 250 v rukou vivisekce.


Po pádu druhého italského chovatelé psů pro vivisekční účely Morini Stefano di San Polo d'Enza je pravděpodobné, že Green Hill má věští poptávku, rozšiřuje se a stává se jedním z hlavních chovatelů psů na evropském trhu s tzv. „pokusnými“ zvířaty.

Mezi klienty Green Hill patří univerzitní laboratoře, farmaceutické společnosti a toxikologické laboratoře jako je notoricky známá Huntingdon Life Sciences (HLS) v Anglii viz. http://youtu.be/JGLQnBwlCJg.

8. dubna tohoto roku proběhla v Montichiari demonstrace proti Green Hill, při níž desítky aktivistů vnikli do zařízení a zachránili více než 30 štěňat před osudem pokusného objektu a vyhlídkou blízké smrti. O hodinu později policie začala bránit lidem v opuštění vesnice, zatkla několik aktivistů a odebrala asi 8 zachráněných psů.


Celkem bylo v osudnou sobotu zatčeno 12 osob. V pondělí byli aktivisté propuštěni, ale bez aktualizací o svých obviněních. Zatím se zdá, že jim bude zakázán vstup do města Montichiari a čekají na soud.

Iniciativa Veggie Parade a sdružení Otevři Oči se také připojí k mezinárodní kampani proti Green Hill v duchu solidarity s aktivisty zatčenými v Itálii. Protesty této společné kampaně se budou konat v úterý 8. května 2012 po celém světě včetně Prahy. K protestu se můžete také připojit viz. https://www.facebook.com/events/371887489514558.

Pomoci k uzavření Green Hill můžete také prostřednictvím elektronické petice na http://www.change.org/petitions/green-hill-montichiari-italy-close-death-factory-free-all-beagles-and-give-them-out-for-adoption.

neděle 29. dubna 2012

Trápení je opět v plném proudu

Cirkusová sezóna začíná být v plném proudu, což pro mnohé může být potěšující zprávou, avšak existují zde osoby, pro které začíná další etapa života trápení. Těmi osobami jsou zvířata zneužívaná pro cirkusová vystoupení. Tato zvířata jsou od narození drezírována a to i za pomocí násilí, aby předváděla a dělala věci, které jsou pro ně naprosto nepřirozené. Podmínky vytvářené zejména tzv. exotickým zvířatům v cirkusech, též nemají s přirozeností nic společného.

Vzhledem k extrémům doprovázejíc celý život zvířata v cirkusech, zvířata velmi často trpí psychickými poruchami, především pak stereotypním chováním. Stereotypní chování se projevuje neustálým přešlapováním zvířat na místě, pohupováním ze strany na stranu nebo otáčením celým tělem do kruhu (viz. http://youtu.be/Nq1Yw2ebE0o). Zvířata si mohou také vyškubávat srst nebo jinak sebepoškozovat.

Koloběh života zvířat v cirkusech – mnohdy násilná drezura, zajetí v kleci, nátlak v manéži, spolu s únavným a stresujícím cestováním v zajetí maringotkové kleci není vážně pro zvířata normální, ale je pro ně zničující.

Na vědomí je také nutné vzít co se děje se zvířaty pokud již nejsou schopna vystupování v manéži. Protože tato zvířata jsou pro cirkus přítěží, často končí někde osamoceně v malé zašlé kleci, kde si jich nikdo ani skutečně nevšímá (viz. http://zachrana-zvirat.blogspot.com/2009/04/zachrana-moses-samicky-paviana-kterou.html), nebo mohou být zabita.

Jakým způsobem to chodí se zvířaty v cirkusech, můžete vidět na následujícím odkazu - http://www.youtube.com/playlist?list=PLBB7CC8DDE817329C&feature=plcp.

V České republice existuje kampaň za ukončení zneužívání zvířat pro cirkusová vystoupení, která je vedená organizací Svoboda zvířat viz. http://www.cirkusybezzvirat.cz/. Stránky slovenské kampaně na http://stopcirk.blogspot.com/.   

čtvrtek 19. dubna 2012

27 let od osvobození Britches

Uplynulo již 27 let od doby, kdy byl společně s dalšími skoro tisíci zvířaty osvobozen opičák „Britches“ z kalifornské univerzity v Riverside. Britches byl hned po narození odtrhnutý od svojí matky a zavřen do strohé kovové klece, kde měl v izolaci strávit měsíce, dokud by byl pro výzkum potřebný. Po skončení výzkumu měl být zabit.

Výzkumníci Britchesovi sešili oční víčka silnými nitěmi, a k jeho hlavě připoutali sonarové zařízení vydávající neustálý zvuk pískání. Během výzkumu se Britches stával neurotickým, trpěl křečemi svalů po celém těle, zoufale svíral své tělo a hlasitě naříkal.

Utrpení způsobené Britchesovi bylo obhajováno pomocným slepým lidem, přestože bylo jasné, že se Britches nemohl rozvíjet jako normální slepé dítě, a to nejen kvůli děsivým podmínkám, v nichž byl držen. Výzkumníci po odhalení tohoto výzkumu řekli, že se cítili být zatěžováni slepými dětmi. Grant Mack, bývalý prezident Amerického koncilu slepých označil tento výzkum za „jeden z nejodpornějších a chorobně pomýlených zbytečností, o kterých jsem kdy slyšel.“.

O osvobození Britchese a šíleném výzkumu byl natočen a publikován krátký film s názvem „Britches“. Film můžete shlédnout níže.

pondělí 9. dubna 2012

ECEAE bojuje proti požadavku Evropské agentury pro chemické látky provést krutý test na králících

Evropská koalice za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), která sdružuje evropské organizace na ochranu zvířat (včetně Svobody zvířat), se poprvé zapojila do odvolacího řízení proti požadavku Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) na testování na zvířatech v rámci evropského nařízení REACH (Registrace, povolování a hodnocení chemických látek). Dále čtěte na www.svobodazvirat.cz/novinky/eceae-bojuje-proti-pozadavku-evropske-agentury-pro-chemicke-latky-provest-kruty-test-na-kralicich.htm.

neděle 8. dubna 2012

Pomozte zakázat kožešinové farmy v Irsku

Organizace ARAN, Respect for Animals a the Animal, Anima a Fur Free Alliance (FFA) nedávno zveřejnily výsledky rešerše provedené v roce 2011 na irských kožešinových farmách.

Jak můžete shlédnout na přiloženém videu, zveřejněné záběry z této rešerše opět ukazují utrpení norků, které je s tímto průmyslem spojeno - traumatizovaná zvířata s těžkými poruchami chování (stereotypní chování, kanibalismus, apod.), otevřená, často hnisající a neléčená četná poranění a špinavé a celodrátěné klece.



Irští poslanci a poslankyně dnes rozhodují o přijetí konečného zákazu kožešinových farem v Irsku, a každý může napomoci přijetí tohoto zákazu prostřednictvým krátké zprávy, kterou lze zaslat z následujích webových stránek - http://banfurfarms.ie/.

Pokud se chcete zapojit, pak klikněte na odkazu na "TAKE ACTION" (v sloupci napravo), vyplňte jméno, email, subjekt a napište zprávu. Jako subjekt napište např. "Please support the fur factory farming ban", jako zprávu pak můžete napsat např. "I was disappointed when I saw the terrible living conditions, physical injuries of animals and animal behavior disorders on the Irish fur farms. This must stopped! Please support the fur factory farming ban in your country. Thank you.", což znamená "Byl/a jsem zklamaný/á, když jsem viděl/a strašné životní podmínky, fyzická zranění zvířat a poruchy chování zvířat na irských kožešinových farmách. To se musí zastavit! Prosím, podpořte zákaz kožešinových farem ve vaší zemi. Děkuji vám."

Tajemství mlékárenského průmyslu

Poněvadž starý článek „Tajemství mlékárenského průmyslu“ nebyl příliš informační a již byl neobjektivní, byl tento článek přepsán. Pokud máte zájem, můžete si článek již v nové a snad dost informační podobě přečíst na http://zachrana-zvirat.blogspot.com/p/tajemstvi-mlecneho-prumyslu_06.html.

sobota 31. března 2012

Úloha pokusů na zvířatech v lékařství

„Odpradávna se člověk pokouší léčit onemocnění a zranění a odsouvat smrt. Významným zdrojem poznatků mu přitom bylo především pozorování zdravých a nemocných lidí a zvířat. K tomu se přidávaly intuitivní poznatky a zkušenosti s léčebnými účinky rostlin a nerostů. V některých epochách hrála významnou roli ana­tomická vyšetření zemřelých, která byla ale v různých obdobích z náboženských důvodů zakazována. Ve všech kulturách vyzdviho­vali lékaři a léčitelé význam prevence nemocí skrze správnou výživu, vyvarování se škodlivin a vyrovnání psychických a fyzických sil v člověku. Vyskytující se nemoci se pokoušeli léčit přípravou nejrůznějších léčiv, většinou přírodního původu. 

Chirurgické zákroky byly běžnou záležitostí ve všech obdobích, přičemž již v antice byl pacient uváděn do stavu bezvědomí pomocí halucinogenních a uspávacích bylin. Nejdůležitějším cílem lékařských škol a akademií bylo sbírání a předávání znalostí, jak zacházet s nemocemi. V určitých obdobích se ale také objevo­vali lidé, kteří se snažili skrze pokusy na zvířatech, vězních či válečných zajatcích ukrást přírodě její tajemství. Úloha těchto násilně získaných znalostí byla ve vývoji medicíny minimální. Až do 19. století se většina lékařů a léčitelů řídila zásadou „Nil nocere“ – především neškodit. Proto se sotva zabývali otázkou, zda by poznatky ze studia zvířat s uměle navozenými nemocemi nebo poraněními mohly být využity v humánní medicíně.“

Těimito odstavci začíná jeden velmi zajímavý článek s názvem „Úloha pokusů na zvířatech v lékařství“ autora Dr. Bernharda Rambecka. Dr. Bernhard Rambeck je místopředse­dou německé organizace Ärzte gegen Tierversuche (Lékaři proti pokusům na zvířatech) a od roku 1975 pracuje jako vedoucí výzkumného oddělení severoněmeckého centra pro léčbu epi­lepsie v oblasti klinické farmakologie léčiv proti epilepsii. Článek byl vydán ve zpravodajích organizace Svoboda zvířat v první polovině loňského roku viz. Zpravodaj I/2011 str. 3 až 4 a Zpravodaj II/2011 str. 3 až 4.

pátek 23. března 2012

Švýcarsko přijalo zákaz držení delfínů a velryb v zoologických zahradách a mořských parcích

Ve Švýcarsku byl v úterý přijat zákaz držení delfínů a velryb v zoologických zahradách a mořských parcích, a ve středu se senát rozhodl pro zákaz dovozu všech kytovců. K této velkolepé události došlo po veřejném pobouřením, když v létě loňského roku v zábavném parku Land Conny došlo k úmrtí dvou delfínů. Úmrtí těchto delfínů předcházelo úmrtí dalších osmi delfínů v zajetí během pouhých tří let.

Je smutné, že i nadále tři delfíni skákavý jsou uvězněni ve Švýcarsku, a je hlášeno, že tento park, v němž jsou delfíni vězněni, bude provozován jako obvykle letos v létě. Po posledním rozhodnutí senátu, však tato zvířata nemohou být nahrazena jinými delfíny.

V mnoha zemích po celém světě je v zábavném průmyslu zacházeno s delfíny jako s otroky. Přesto je dnes jejich odchyt ve volné přírodě a uvěznění v nádržích obecně považováno za nepřijatelné.

Ve volné přírodě mají delfíni teritoria v pásmu dlouhém až 300 km a mohou uplavat až 1076 km za 20 dnů. Kosatky se mohou ponořit do hloubky 60 metrů a cestovat na vzdálenost 160 km za jediný den. Delfíni a kosatky mají komplexní sociální struktury a jsou na vrcholu potravního řetězce.

Život v zajetí v chlorované vodě, modře natřené nádrže vyvolává u kytovců deprese, nemoci a předčasnou smrt, někdy sebevraždu. Rick O'Barry, který se stal hlavním cvičitelem delfínů pro televizní seriál Flipper a našel způsob, jak se s delfíny dorozumívat, jak je naučit, co mají dělat a díky jeho práci získal poté seriál Flipper popularitu, popsal v dokumentu „The Cove“ smrt jedné delfínky zneužívané v seriálu Flipper se slovy: „Byla opravdu nešťastná, cítil jsem to, viděl jsem to, v mém objetí spáchala sebevraždu. Sebevražda je silné slovo, ale musíte pochopit, že delfíni a velryby nedýchají automaticky bez přemýšlení jako my lidé. Každý nádech je řízen vědomím. Kdykoli se jejich život stane neúnosným, mohou ho ukončit tak, že se již nenadechnou. A v této souvislosti používám slovo sebevražda. A ona to tak udělala. Doplavala do mého náručí, podívala se mi přímo do očí, nadechla se... a už se nenadechla podruhé.“

(Dokumet „The Cove“ by měl každý shlédnou. Možná tak pochopí co se skrývá za životem kytovců v zajetí a pozná, jak se Rick O'Barry po zmíněné tragédie zcela změnil a ihned přestal s drezurou delfínů.)

Zdroj: http://www.swissinfo.ch/eng/swiss_news/Dolphins_no_longer_to_be_kept_in_captivity.html?cid=32293912, http://www.animalequality.net/news/372/great-week-dolphins-switzerland

pátek 16. března 2012

Ten Váš nóbl kožich

"That Fancy Furcoat of Yours" (Ten Váš nóbl kožich) je norský dokument o kožešinovém průmyslu, který v roce 1977 natočili Bredo Greve and Svein Krøvel pro švýcarskou organizaci "European Committee for the Protection of Seals and other fur Animals" (Evropská komise pro ochranu tuleňů a dalších kožešinových zvířat). Film byl natočen převážně potají na jedné z kožešinových farem poblíž Osla. I přes pozitivní odezvy, však nebyl mnohokrát zveřejněn až doposud, kdy jej můžete zhlédnout na YouTube (s anglickými titulky).

Ačkoliv byl film natočen v 70. letech, podává vcelku dobrý obraz i o současném kožešinovém průmyslu. Od doby vzniku snímku se v této oblasti totiž příliš nezměnilo. Dokument mapuje v podstatě celý proces vzniku kožešiny - od narození mláďat přes život tzv. kožešinových zvířat na farmách až po aukce, kde se "kvalitní kožešiny" draží a prodávají zájemcům k dalšímu zpracování.

Film je mimo jiné "výjimečný" také v tom, že odkrývá realitu posledních chvil tzv. kožešinových zvířat - ukazuje, jak probíhá jejich zabíjení (lišky se zabíjejí elektrošoky, norci udušením v plynu či zlomením vazu). Takové záběry jsou většinou velmi "vzácné", protože žádný zástupce kožešinového průmyslu samozřejmě nechce, aby se kdy dostaly na veřejnost.

Více informací o problematice kožešin najdete na www.protisrsti.cz.

Převzato z www.svobodazvirat.cz/novinky/staronovy-film-o-kozesinovem-prumyslu.htm.

Aktualizace stránky o pokusech na zvířatech

Byl aktualizován a přepsán článek o pokusech na zvířatech viz. http://zachrana-zvirat.blogspot.com/p/pokusy-na-zviratech_14.htm.

pátek 9. března 2012

Estée Lauder, Avon a Mary Kay žalovány za podvádění amerických spotřebitelů

Eagan Avenatti, LLP (advokátní kancelář) oznámila podání žaloby proti kosmetické společnosti Estée Lauder, Avon Products a Mary Kay jménem amerických spotřebitelů oklamaných falešnými a závádějícími prezentacemi týkajíce se testování na zvířatech výrobků těchto kosmetických společností.


V žalobě je uvedeno: Estee Lauder, Avon a Mary Kay záměrně oklamali spotřebitele nepravdivým tvrzením, že jejich výrobky nejsou testovány na zvířatech, i když tyto společnosti ve skutečnosti dobře věděli, že začali testovat různé své výrobky na zvířatech. Stížnost dále uvádí, že tyto společnosti záměrně uvedly americkou veřejnost v omyl tvrzením, že jejich produkty jsou "bez krutosti" ve stejné době, kdy se zavázaly testovat na zvířatech, aby mohly prodávat své produkty v Číně a přijít si tak na stovky milionů dolarů na čínském trhu.

Žaloba se snaží zastoupit více než 1 000 000 spotřebitelů a požaduje více než 100 milionů dolarů jako trest a náhradu škody. 16. února 2012 organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) oznámila, že Estee Lauder, Avon a Mary Kay byly odstraněny se seznamu společností, které netestují na zvířatech poté co bylo zjištěno, že společnosti testují na zvířatech.

"Přesto, že to může mít ekonomický význam pro společnost při pokračování prodeje v Číně, neměli by se tyto prodeje uskutečnit na úkor základních principů." - uvedl Michael Avenatti z Eagan Avenatti, LLP. "Estee Lauder, Avon a Mary Kay měly být otevřeny a upřímné k americké veřejnosti a říct pravdu - že prodej a zisky jsou pro ně důležitější, než odmítnutí provádění testování na zvířatech."

Zdroj:  http://www.marketwatch.com/story/eagan-avenatti-llp-announces-100-million-fraud-lawsuit-against-cosmetic-companies-estee-lauder-avon-and-mary-kay-over-false-and-misleading-claims-relating-to-animal-testing-2012-02-29 (http://www.thedogfiles.com/2012/03/02/100-million-lawsuit-against-estee-lauder-avon-and-mary-kay-over-false-claims-about-animal-testing/)

Seznam organizace PETA se společnostmi, jež testují na zvířatech viz. http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf. A seznam organizace PETA se společnostmi, které netestují na zvířatech viz. http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdonttest.pdf.

Seznam netestované kosmetiky na zvířatech, společně s dalším informacemi naleznete na www.netestovanonazviratech.cz.

středa 7. března 2012

Investigace BUAV odhaluje utrpení na laoských farmách s opicemi

Britske unii za zrušení vivisekce (BUAV) se podařilo odhalit další krutý obchod s opicemi v mezinárodním vivisekčním průmyslu, který zahrnuje tisíce opic uvězněných v přeplněných a bídných podmínkách chovných farem Laosu.



Opice byly nalezeny mrtvé ve svých kotcích, jiné byly příšerně vyhublé a trpěly ztrátou srsti a poraněními.

Makak jávský je v současnosti nejvíce obchodovatelný savec uvedený v přílohách CITES. Počty makaků jávských celosvětově exportovaných pro vivisekční průmysl prudce vzrostl z 119 373 (mezi 1999 a 2003) na 261 823 (mezi 2004 a a 2008). Opice jsou exportovány do Vietnamu a Číny, obě země jsou hlavními dodavateli makaků do laboratoří v Evropě, Velké Británii a USA.

Zdroj: http://www.buav.org/article/954/a-buav-investigation-uncovers-shocking-conditions-inside-the-monkey-farms-of-laos

Přečtěte si také: www.svobodazvirat.cz/novinky/letecke-spolecnosti-tam-airlines-a-hainan-airlines-konci-s-prepravou-opic.htm

http://zachrana-zvirat.blogspot.com/2011/05/reserse-buav-ukazuje-transport-primatu.html

čtvrtek 1. března 2012

Poslední lvi

The Last Lions (Poslední lvi) je dokumentární film věnující se hrozbám, kterým dnes čelí lvi v afrických savanách. Před padesáti lety bylo v Africe téměř půl milionu lvů, avšak nyní se jejich počet pohybuje okolo pouhých 20 000. Lvi nejsou na rozdíl od slonů nijak zvlášť chráněni na základě pověření vlády nebo prostřednictvím mezinárodních smluv. Tento fakt je odrazovým můstkem pro filmaře Derecka a Beverly Joubertovi, kteří vědí, že část zisku z turistického ruchu může lvy a jiné velké kočky zachránit před primárními hrozbami, mezi něž patří především pytlačení.

Trailer k filmu můžete shlédnout níže. Film a titulky si můžete stáhnout prostřednictvím uvedených linků na fuckcopyright.blogspot.com/2012/03/last-lions-2011.html.

pátek 24. února 2012

Skutečné vlastnosti prachového peří

Pera prachová, jež u dospělých ptáků leží pod obrysovými a významně se podílejí na tepelné izolaci jsou hojně využívána do produktů jako jsou bundy, přikrývky, polštáře aj. Prachové peří je prý pro výrobu přikrývek jako stvořené - je lehké a měkoučké a má fantastickou schopnost odvádět vlhkost od těla a udržovat ho tak v teple. Do zimních bund se prachové peří využívá především pro tepelné vlastnosti. Skutečné vlastnosti prachového peří jsou však zakotveny někde jinde, což můžete sami vidět na přiloženém videu. Záběry pocházejí z Maďarska a Číny odkud pochází většina prachového peří.



Prachové peří se vyznačuje i jako nejekologičtější, neboť prý jde o zcela přírodní recyklovatelný vedlejší produkt. Toto mohl být fakt kdysi v minulosti. Dnes se však prachové peří získává v drtivé většině prostřednictvím průmyslového chovu zvířat, což sebou přináší katastrofické následky pro životní prostředí viz. jejichpritel.blogspot.com/2012/02/chovy-se-zviraty-pro-lidskou-konzumaci.html.

středa 22. února 2012

Avon testuje na zvířatech

„V červnu roku 1989 se stala společnost Avon prvním velkým výrobcem, který přestal trvale používat testovaní nezávadnosti svých výrobků na zvířatech. Společnost Avon netestuje složení výrobků na zvířatech ani toto pro ni nedělá nikdo jiný.“

Navzdory tvrzení mnoha velkých kosmetických společností, v nichž uvádí, že netestují na zvířatech, spotřebitel nemá žádnou jistotu pravdivosti těchto tvrzení. Pokud kosmetická společnost prohlašuje, že na zvířatech netestuje, může se jednat o marketingovou strategii. Je jisté, že žádná kosmetická společnost v Evropě netestuje své finální produkty na zvířatech, především proto, že v Evropské unii byl již v roce 2009 přijat zákaz testování finálních produktů na zvířatech, avšak jakým způsobem byly otestovány kosmetické složky, není jisté.

Nové tzv. inovativní složky byly otestovány na zvířatech a není tajemstvím, že jsou tyto složky používány velkými kosmetickými společnostmi, přesto některé velké kosmetické společnosti uvádí, že na zvířatech netestují nebo nepoužívají složky otestované na zvířatech někým jiným. Jednou z těchto společností byla Avon. Avon dlouho dobu působila svými prohlášeními o netestování na zvířatech velmi důvěryhodně, nicméně Uncaged (jedni z předních odborníků přes testování na zvířatech) donutili Avon odstoupit od falešných tvrzení, že netestuje na zvířatech. Dokonce již na svých globálních webových stránkách Avon přiznala, že provádí testy toxicity na zvířatech. 

„Některé vybrané produkty mohou ze zákona v několika málo zemích podstoupit další bezpečností testování, které potenciálně zahrnuje testování na zvířatech, podle směrnice vlády nebo agentury zdraví.“...pokračování... „V roce 2011 Avon nabízel zhruba 9000 výrobků ve více než 100 zemích světa, a v tomto roce bylo méně než 0,3% z těchto produktů testovaných na zvířatech podle směrnic zákona v několika málo zemích.“

Jen toto přiznání se týká utrpení a smrti tisíců zvířat v různých testech toxicity.

Uncaged Avon vysvětlila, že jejich odmítání zastavit testování na zvířatech je kvůli jejich touze mít možnost začlenění nových chemických látek do svých produktů, protože se domnívají, že inovace bude maximalizovat jejich zisky.

Vzhledem k tomu, že miliony lidí tvrzení Avon o netestování na zvířatech, ani jejich zaváděním u někoho jiného věřilo je pravděpodobné, že se jedná o multimilionový podvod.

Avon nyní na svých globálních webových stránkách (dnes již i českých) prohlašuje a uklidňuje spotřebitele, že se snaží omezit testování na zvířatech na minimum, podporuje welfare zvířat apod., což je další typická marketingová strategie pro kosmetické společnosti, které testují na zvířatech.

Zdroj:  http://www.avoncosmetics.cz/PRSuite/faq.page, http://www.uncaged.co.uk/news/2012/avon.htm, http://avoncompany.com/corporatecitizenship/corporateresponsibility/resourcecenter/policies_and_procedures/animal_welfare.html

Kosmetické produkty a čistící prostředky pro domácnost netestované na zvířatech a dostupné v ČR najdete na www.netestovanonazviratech.cz.

Většina lidí netuší, že ačkoliv v Evropské unii platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech, výrobky mohou být stále testovány na zvířatech mimo Evropu a do Evropy pak dováženy a prodávány. Zákaz dovozu a prodeje takové kosmetiky by měl začít platit v roce 2013. Nicméně nyní hrozí odsunutí tohoto termínu, a tisíce zvířat se tak ocitají v ohrožení. Více informací na www.svobodazvirat.cz/novinky/kdy-evropa-konecne-zakaze-krutou-kosmetiku.htm a www.pokusynazviratech.cz/projekty/obeti-krasy/reknete-ne-krute-kosmetice-v-evrope.htm.

Pokud jste tak ještě neučinili, podepište petici za zachování termínu zákazu prodeje kosmetiky testované na zvířatech v Evropské unii! Petice má téměř 156tis. podpisů, přidejte k ní i ten Váš na www.nocruelcosmetics.org/sign_up.php?lang=czech-republic!

úterý 21. února 2012

Jaký význam má myslivost, aneb „kulturní dědictví“

Myslivost se v nedávné době stala kulturním dědictvím České republiky, představme si, jaký význam má.

Samotní myslivci jsou širokou veřejností chápáni, jako strýčkové v zeleném oděvu s puškou, kteří chrání lesy, pečují o lesní zvířata a zbavují lesy nemocných a zesláblých zvířat. Myslivci se zřejmě snaží o zachování druhově členitého a zdravého stavu zvířat odpovídajícího krajinným a kulturním poměrům země a o ochranu a zajištění životní základny, přičemž velmi rádi předstírají, že tato „péče“ je totožná s ochranou přírody nebo péčí o zvířata.

Lov zvířat myslivci nejčastěji odůvodňují škodným okusováním lesního porostu či škodným okusováním zemědělských plodin, neexistencí přirozených nepřátel, škodností jistých zvířat pro jiná zvířata a samozřejmě regulací početních stavů zvířat. Nicméně za to, že je některých zvířat mnoho a některých není a dochází, k jakýmsi škodám nemohou samotná volně žijící zvířata.

Okusování lesního porostu je pro některá zvířata naprosto přirozenou potravou. Problém ovšem je, že v některých oblastech je zvířat, která okusují lesní porost či zemědělské plodiny mnoho, což se nestalo samo o sobě. Stejně tak sami o sobě nepřestali existovat někteří přirození nepřátelé nebo se sami o sobě někde „nepřemnožila“ divoká prasata aj.

Myslivci dělí zvířecí říši na „zvěř“ a „škodnou“. Zvěří nazývají tzv. „lovné“ a „poživatelné“ druhy zvířat, jako je zajíc, srnka, bažant, kachna či divoké prase aj. Ke „škodné“ myslivci řadí predátory, jako je liška, kuna, jezevec, vydra, rys, vlk, medvěd či draví ptáci. Také další zvířata, jako je zaběhlý pes nebo kočka (již cca 200m od zástavby) jsou v myslivecké komunitě označována za škodnou.

Predátoři se pro myslivce stali škodnými, poněvadž jsou jejich „potravními konkurenty“. Každý volně žijící predátor přirozeně loví pro svou potravu zvěř. Tím, že predátoři lovili a loví zvěř, na kterou měli a mají spadeno myslivci, myslivci začali přicházet a přicházejí o své úlovky, což myslivce dovedlo k tomu, že jejich „potravní konkurenty“ začali hromadně vybíjet a dodnes vybíjí. Není proto divu, že v drtivé většině zcela přestala existovat zvířata, jako je rys, medvěd či vlk či někteří dravci aj., která byla přirozenými nepřáteli zvěře (značnou měrou k vyhubení nebo téměř vyhubení některých predátorů přispěl souboj pastevců se šelmami, které „škodily“ jejich stádům, ale i zde hrají významnou roli myslivci, jako lovci pověření odstřelem těchto šelem). Přesto, že již rysi, medvědi či vlci aj. nemohou být vybíjeni na základě mezinárodních úmluv nebo proto, že jsou u nás zvláště chráněni, myslivci při každém objevení těchto zvířat brojí za jejich odstranění s častým odůvodněním, že páchají škody na zvěři - a to i navzdory tomu, že tato zvířata loví zvěř pro obživu, nikoliv pro požitek z jejich lovu. Vyžádá-li si myslivec výjimku, což vzhledem k silné myslivecké lobby u kompetentních a značnému zastoupení myslivců u zákonodárců nemají myslivci složité, pak mu nikdo nebrání v odstřelu těchto zvířat. Samozřejmě tím, že myslivci vybyli a vybíjejí přirozené nepřátelé zvěře, dochází a došlo k nárůstu početních stavů zvěře, než by bylo a je přirozené.

Obzvlášť zřejmá snaha myslivců rozšířit jejich lovecké zájmy je evidentní z introdukce některých živočišných druhů a zvířat do revíru (teritoria). Tisíce uměle odchovaných bažantů, kteří jsou původem z Asie a nepatří do ekosystému střední Evropy, stejně jako kachny a další zvířata jsou myslivcem každý rok introdukována do zdejší volné přírody. Myslivci pak jejich introdukci obhajují „obnovou stavů“. Posléze dochází k opětovnému vybíjení predátorů, jako jsou lišky - pro které jsou bažanti či kachny potravou - s odůvodněním, že lišky páchají na těchto zvířatech škody nebo jsou lišky přemnožené - přemnožení lišek může být příčinou právě introdukce bažantů a kachen, jelikož se jejich introdukcí vyskytuje více snadno dostupné potravy pro lišky než je přirozené - a dochází k odstřelu bažantů či kachen s odůvodněním regulování jejich početních stavů.

Napříč tomu, že myslivci často obhajují lov zvířat jejich velkými početními stavy, v oblastech, kde se velké početní stavy zvířat vyskytují, se tato zvířata v zimě krmí, včetně divokých prasat. Přitom právě zimní krmení vede k nárůstu početních stavů zvířat, stejně tak jako neexistence přirozených nepřátel. Je logické, že toto zimní krmení a tím zapříčiněný nepřirozený narůst početních stavů některých druhů zvířat, stejně tak jako vybití a vybíjení přirozených nepřátel směřuje i k tomu, že tyto druhy zvířat mohou v některých oblastech okusovat lesní porost více než je přirozené. Pokud těmto v zimě krmeným zvířatům myslivci přestanou podávat nepřirozeně potravu, les nebude schopen přirozeně uživit tolik zvířat, kolik se jich v určitých oblastech nachází příčinou onoho nepřirozeného zimního krmení z předchozích let nebo desetiletí. Například v Krkonoších myslivci na zimu nahánějí jeleny do obory, kde tato zvířata celou zimu nepřirozeně krmí s odůvodněním, že by jeleni uškodili příliš mnoha stromům okusováním větví či kůry. Nicméně právě zimní krmení v oboře, stejně tak jako vyhubení přirozených nepřátel je příčinou toho, že počty jelenů jsou vyšší, než je udržitelné proto, aby se jeleni mohli stravovat přirozeně v lesích. Myslivci poté zvířata z těchto nepřirozeně navýšených populací odstřelují s obhajobou, že je potřeba tato zvířata regulovat. Logika pomatenec - nejdříve nepřirozeně navýším, poté nepřirozeně zabiji, poněvadž je zvířat více, než je udržitelné.

Pochybnosti také vyvolává to, zda by myslivci krmili zvířata, pokud by je neměli v úmyslu zabíjet - krmení kvůli blahu samotných zvířat, obdobně jako se dává v zimě ptákům zrno, nikoliv krmení ze zájmů loveckých. Jak sami myslivci často argumentují - odstřel zvířat je odměnou za „péči“ o zvířata.

Myslivost samozřejmě nemá nic společného s ochranou přírody. Ochrana přírody znamená chránit přirozené životní společenství v celé své rozmanitosti, kdy se pokud možno rovnováha mezi predátory a jejich kořistí přirozeně ustálí sama od sebe. Myslivci se ovšem starají pouze o to, aby zachovali velké početní stavy zvěře, jež je jimi lovena - rovnováhu mezi zvířaty vyvažují ve svůj prospěch. Zvěř „chrání“ před přirozenými nepřáteli likvidací těchto zvířat, přes zimu vykrmují a v sezóně zabíjí. Jistým způsobem si myslivci z volné přírody dělají „biochovy“. Ve své nejvnitřnější podstatě je myslivost dalším vyjádřením lidské snahy ostatní zvířata ovládat a vykořisťovat.

Ačkoliv myslivci kritizují lidi za to, že ve volné přírodě, na poli či v remízkách nechávají běhat psy bez vodítka, čímž může být vyplašena zvěř, která se zde schovává a posléze může stresem zemřít, myslivci pořádají zběsilé hony, při nichž vyplaší zvířata z celého revíru, která poté mohou stresovaná zemřít. Při honu na „drobnou zvěř“, především na zajíce či bažanty, myslivci se psy nebo bez psa, za křiku a vytí psů (myslivci nutí psy k vytí či štěkání záměrně), někdy dokonce i za doprovodu křičících dětí tato zvířata plaší. Hlukem myslivci nutí zvířata opustit své ukryty, aby poté mohlo dojít k jejich odstřelu. Hluk při honu však nepostihuje pouze lovená zvířata, nýbrž veškerá zvířata v revíru, a způsobuje u nich neklid a strach, což může být příčinou úmrtí těchto vyplašených a stresovaných zvířat. Navíc značné procento vyrušených a v panice utíkajících lovených zvířat není zabito, jak by mělo být, ale je pouze postřeleno. Pro oběť to pak znamená dlouhé utrpení a žalostný konec.

Naštěstí se již u nás nesmí používat určité druhy pastí, včetně čelisťových pastí, jedovatých návnad, ok atd. (více na www.mspatek.cz/pasti.pdf), avšak sklopné pasti apod. pro likvidaci zvířat mohou být používány. Těchto pastí využívají myslivci pro lov některých zvířat, především je líčí na lišky, jezevce, psíky mývalovitý či kuny. Pokud se zvíře do pasti chytí, může v ní být hodiny uvězněné nebo i dny, než bude myslivcem dobité. Tohle sebou přináší mnoho hodin trýznění a stresu nebo i trýznivou smrt, pokud zvíře ze šoku či stresu zemře.

Jedno z dalších stresování zvířat myslivci je při zkouškách tzv. norování - výcvik psů pro vyhánění lišek škodícím myslivosti z nor ve volné přírodě. Při zkouškách norování se živé lišky ulovené ve volné přírodě či lišky z kožešinových farem používají pro výcvik psů tzv. norníků (jezevčík, nízkonohý teriér). Liška se pouští do umělé nory, jakéhosi uzavřeného labyrintu, jehož boční stěny nory mohou být z cihel, kamenného zdiva, betonu nebo z prken a za liškou se pouští pes, který lišku pronásleduje. Jak liška před psem uniká, uzavírají za ni jednotlivé prostory tzv. kotle, aby pes nepřišel do přímého kontaktu s liškou. Když liška proběhne všemi kotli je odchycena.Tato procedura je tzv. bezkontaktním norováním, kdy pes nesmí přijít do přímého kontaktu s liškou. Pro lišku je norování velice stresovou a trýznivou událostí, poněvadž při norování se liška dostává do situace, kdy ji jakoby jde o život. Ještě horší variantou výcviku norování je tzv. kontaktní norování, kdy psovi není zabráněno, aby lišku dohnal a lišce jde skutečně o život. Naštěstí však u nás kontaktnímu norování zabraňuje legislativa. I když najdou se takoví, kteří říkají, že „Odpůrci kontaktního norování při zkoušce z výkonu norování neustále poukazují na legislativní překážky této činnosti. Proto je třeba jasně deklarovat, že neexistuje žádný zákonný důvod proč by nemohlo být realizováno kontaktní norování na umělé noře, tzn. proč by nemohlo dojít ke změně zkoušek z výkonu norování tak jak jsou v tomto zkušebním řádu navrženy. Žádný dnes platný zákon v ČR nezakazuje kontaktní norování při zkoušce z výkonu norování!„...pokračování...„Bezkontaktní zkouška loveckého psa z výkonu norování má stejnou účinnost a vypovídací schopnost a objektivitu jako „suchá“(bez kontaktu s vodou) kvalifikace „plavců“ (kteří nikdy neplavali ve vodě) na závody na překonání kanálu Lamanche. To není žádná nadsázka a v kynologické praxi to znamená, že se na „zkoušce“ prověřuje schopnost psa bojovat doslova „na život a na smrt“ v labyrintech podzemních nor tak, že pes v umělé noře štěká za zástrčkou na lišku.“. Ve volné přírodě při norování lišek, jezevců či psů mývalovitých myslivci riskují život i psů, poněvadž nepřipravený pes může být těmito vystresovanými zvířaty těžce poraněn nebo i zabit.

Podle odborníků faktem je, že je občas nutné zredukovat vysoké stavy zvířat myslivci v minulých letech uměle udržované, aby se zvířatům dala možnost přizpůsobit se životnímu prostředí. Je ovšem otázkou, zda opatření k tomu nutná se mají přenechávat těm, kdo mají eminentní zájem na odstřelu zvířat. Myslivci se jistě nechtějí vzdát svých privilegií. Nicméně je zde i možná přirozená obnova přírodního společenství, čehož může být příkladem přirozená obnova přírodního společenství v krajině postižené výbuchem černobylské atomové elektrárny, kde se dnes vyskytují zvířata, včetně velkých šelem, která byla již před výbuchem v černobylské krajině vyhubena.

Počet osob (držitelů platných loveckých lístků) trvale vykonávajících v honitbě právo myslivosti je v současné době okolo 94 713 viz. http://www.apic-ak.cz/data_ak/11/k/Stat/LesnictviMyslivost2010.pdf str. 58.

Počet zabitých zvířat rukou myslivce v roce 2009 viz. tabulka https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg6x2k3CTOnD486A_3YzY6oF33k7YWdEkVNvsmvUj8DTKmp7spigB5y_dt6kApMPja2ezGiIBu1VgzHB2-WOJbgcgM44DnIyl1o2ZZFpUKuD5zBAve-KTPJepJzWPupn7UasuDms0pli1T7/s1600/odstrel+zvirat.png.

Lišek bylo v roce 2009 rukou myslivce zabito 67 706 viz.  http://myslivost.cz/getattachment/a213bc04-76d4-4e92-8226-422d86d4a94e/foto.aspx?maxSideSize=600&width=600&height=600&clientcache=0.

Pro zvětšení kliknout na ikonu.

Pozn. Omlouvám se, že jsem používal při psaní článku slovo „zvěř“. Toto slovo je specificky slovem myslivců, kteří tímto slovem označují tzv. „lovná“ a „poživatelná“ zvířata, jak již bylo řečeno. Označování zvířat „zvěří“, stejně jako škodnou zní velmi poníženě a pravděpodobně má svůj účel z někoho dělat někoho nám podřadného, nad jejichž zabíjením se nemusí pozastavovat.

Zdroj:  vlastní poznatky + kniha Ochrana zvířat od Heinze Kourima

neděle 12. února 2012

Pomozte prosadit zákon na ochranu zvířat v Nepálu

Nepál je jednou z mála zemí na světě, které nemají legislativu pro životní pohodu (welfare) zvířat. Nyní však organizace Animal Welfare Network Nepal (AWNN) připravila zákon na ochranu zvířat na základě uznávaných tzv. pěti svobod zvířat. Tento zákon, který by mohl přinést pozitivní změny, zavádí welfare zvířat a etickou komisy, stejně jako sankce za týrání – zahrnuje, jak pracovní, domácí, tak toulavá zvířata aj.

Pomozte, aby navrhovaný zákon prošel nepálským parlamentem, prostřednictvím mezinárodní petice. Petici najdete na www.gopetition.com/petitions/animal-welfare-act-for-nepal.html. Stačí kliknout na „Sign the petition“ a vyplnit formulář (jméno, příjmení, email, adresu ulice a stát).

Tzv. pět svobod zvířat:

- 1.Svoboda od hladu a žízně
Zvířata mají mít nerušený přístup k čerstvé vodě a krmivu v takové míře, která jim zaručí plné zdraví a tělesnou zdatnost.

- 2.Svoboda od nepohodlí
Zvířatům musí být poskytnuto odpovídající prostředí včetně úkrytu a pohodlného místa k odpočinku.

- 3.Svoboda od bolesti, zranění a onemocnění
Nemocem a strádání zvířat má být zamezeno účinnou prevencí anebo rychlou diagnózou a léčením.

- 4.Svoboda od strachu a stresu
Zvířatům je třeba zajistit takové prostředí a zacházení, které vylučují psychické strádání.

- 5.Svoboda projevit přirozené chování
Zvířatům má být poskytnut dostatečný prostor, vhodné prostředí a společnost zvířat téhož druhu.

Svobody byly formulovány britským etologem a profesorem Johnem Websterem.

    čtvrtek 9. února 2012

    Podepište petici za zachování termínu zákazu prodeje kosmetiky testované na zvířatech v EU

    Většina lidí netuší, že ačkoliv v Evropské unii platí zákaz testování kosmetiky na zvířatech, výrobky mohou být stále testovány na zvířatech mimo Evropu a do Evropy pak dováženy a prodávány. Zákaz dovozu a prodeje takové kosmetiky by měl začít platit v roce 2013. Nicméně nyní hrozí odsunutí tohoto termínu, a tisíce zvířat se tak ocitají v ohrožení. Více informací na www.svobodazvirat.cz/novinky/kdy-evropa-konecne-zakaze-krutou-kosmetiku.htm a www.pokusynazviratech.cz/projekty/obeti-krasy/reknete-ne-krute-kosmetice-v-evrope.htm.

    Pokud jste tak ještě neučinili, podepište petici za zachování termínu zákazu prodeje kosmetiky testované na zvířatech v Evropské unii! Petice má téměř 156tis. podpisů, přidejte k ní i ten Váš na www.nocruelcosmetics.org/sign_up.php?lang=czech-republic!

    Kosmetické produkty a čistící prostředky pro domácnost netestované na zvířatech a dostupné v ČR najdete na www.netestovanonazviratech.cz

    neděle 5. února 2012

    Řecká vláda zakazuje vystupování zvířat v cirkusech

    Jak již bylo zmíněno v článku "Možné omezení či zákazy používání zvířat v cirkusech ", v několika zemích po celé Zemi se v současné době projednávají nebo byly přijaty opatření a zákazy vystupování zvířat v cirkusech.

    Teď přicházejí velmi pozitivní zprávy z Řecka, kde na základě kampaně organizace Animal Defenders International (ADI) a řecké organizace Greek Animal Welfare Fund (GAWF) - opírajíce se o více než 50 místních skupin na ochranu zvířat po celém Řecku, řecká vláda zakazuje používání všech zvířat v cirkusech. Řecko je tak první zemí v Evropě, která zakázala používání všech zvířat v cirkusech a obdobných produkcích.

    Tim Phillips z ADI - který zahájil kampaň "Stop Circus Suffering" (Stop cirkusovému utrpení) v Řecku v roce 2006 - řekl: "V cirkusech v Řecku jsme byli svědky hrůzného utrpení. Vzpomínám na živobytí hrochů v malé, špinavé kleci na zadní straně kamionu s páchnoucím bazénem sotva větším než vana na válení se. Toto je velký den pro ochranu zvířat v Řecku a samozřejmě v Evropě..."

    Mezi další evropské země, které přijaly nebo projednávají různá opatření patří Rakousko, kde je zakázána drezura tzv. volně žijících zvířat (kočkovité šelmy, velbloudi, sloni, medvědi aj.) v cirkusech, Německo, kde je projednáván zákaz vystupování volně žijících zvířat v cirkusech a Portugalsko, Dánsko a Chorvatsko, kde se projednávají opatření směřující k zákazu nebo postupnému ukončení používání volně žijících zvířat v cirkusech.

    Velká Británie je pak nyní pod značným tlakem, aby zavedla zákaz používání volně žijících zvířat v cirkusech, který byl odhlasován drtivou většinou poslanců zadní levice v loňském roce.

    První zemí na světě se zákazem vystupování všech zvířat v cirkusech byla Bolívie.

    pondělí 30. ledna 2012

    Jižní Korea zřejmě má zájem ukončit chov medvědů pro žluč

    Organizace Green Korea United (GKU) vydala zprávu, v níž uvádí, že Korejské národní shromáždění projevilo politickou vůli k ukončení krutého chovu medvědů pro jejich žluč.

    Rozpočtový výbor Národního shromáždění nedávno zvolil návrh „vypracovat opatření k ukončení provozu chovu medvědů prostřednictvím zkoumání současného stavu chovu medvědů a jeho plánu managementu“. Schválení tohoto návrhu znamená, že vláda schválila rozpočet 200 miliónů korejských jenů (cca 2 871 300 korun) k zjištění aktuálního stavu farem s medvědy v Jižní Korei a navržení ukončení provozu. Návrh má přesvědčivý náznak, že korejská vláda uznává, že je třeba ukončit chov medvědů.

    Podle WSPA (Světové společnosti na ochranu zvířat) v roce 2011 při jí financovaném hlasování, korejská veřejnost v 90 procentech vyjádřila podporu pro ukončení chovu medvědů.

    O tom, jak to chodí na medvědích farmách v Asii se můžete podívat a dozvědět na www.animalrights.webz.cz/medvedi.htm. V Jižní Korei je zakázáno získávat žluč ze živých medvědů. Medvědi se však zde drží v zajetí 10 let a poté jsou zabiti pro sběr jejich žluči. Přestože je nelegální sběr žluči ze živých medvědů, na některých farmách se stále sbírá žluč ze živých medvědů http://news.sbs.co.kr/section_news/news_read.jsp?news_id=N1000780160.

     Zdroj: http://www.wspa-usa.org/latestnews/2012/Korea-Commits-End-Bear-Farming.aspx

    neděle 22. ledna 2012

    Mary Kay, L´Occitane a Yves Rocher byl odebrán certifikát HCS

    Kosmetickým společnostem Mary Kay, L´Occitane a Yves Rocher byl odebrán certifikát HCS (Humánní kosmetický standart). To znamená, že už nepatří mezi kosmetiku netestovanou na zvířatech.

    Certifikát HCS byl těmto kosmetickým společnostem odebrán proto, že odmítly přestat vyvážet své výrobky do Číny. Čína je jedinou zemí, ve které je povinné testovat kosmetiku na zvířatech, včetně kosmetiky dovážené z jiných zemí. Více informací v článku "Testování kosmetiky v Číně".

    HCS - Humánní kosmetický standart

    Humánní kosmetický standard je jediný mezinárodně platný certifikát, který umožňuje spotřebitelům jednoduše identifikovat a nakupovat kosmetické přípravky a prostředky pro domácnost, které nebyly testovány na zvířatech. Pro získání HCS, nesmí společnost provádět pokusy na zvířatech a ani si zadávat objednávky za tímto účelem. Dále musí stanovit Datum ukončení testování na zvířatech (tzv. DUTZ), po kterém již nesmí používat složky otestované na zvířatech. Je to jediný systém, který požaduje po společnostech, aby umožnily nezávislou kontrolu a opakovaně na vyžádání prokazovaly, jakým způsobem testují své produkty, včetně složek, ingrediencí a přísad produktů. Jedině tak je zajištěno, že bude společnost dodržovat svůj odmítavý postoj k testování na zvířatech a přísná kritéria HCS.

    V ČR je HCS řízen Svobodou zvířat, v Evropě Evropskou koalicí za ukončení pokusů na zvířatech (ECEAE), v USA a v Kanadě pak Koalicí pro spotřebitelské informace o kosmetice (The Coalition for Consumer Information on Cosmetics). Britská Unie za zrušení vivisekce (BUAV - British Union for the Abolition of Vivisection) navíc v roce 2003 zahájila obdobný program HHPS (Humane Household Products Standard), týkající se prostředků pro domácnost. Více informací na www.netestovanonazviratech.cz.

    Podepiště petici za ukončení prodeje toaletních potřeb a kosmetiky testované na zvířatech v EU

    Evropské organizace na ochranu zvířat spustily kampaň za ukončení prodeje toaletních potřeb a kosmetiky v EU, která byla krutě testována na zvířatech. Součástí kampaně je celoevropská petice, kterou můžete podepsat na www.nocruelcosmetics.org. Více informací na http://pokusynazviratech.cz/novinky/32-4-reknete-ne-krute-kosmetice-v-evrope.htm.

    sobota 14. ledna 2012

    Podpořte rozhodnutí Air Canada zastavit přepravy opic pro vivisekční průmysl

    Letecké společnosti hrají klíčovou roli v mezinárodním obchodu s primáty pro vivisekční průmysl, poněvadž transportují opice do vivisekčních laboratoří po celém světě.

    Některé opice jsou odchyceny v přirozeném prostředí (např. Mauriciu), jiné jsou potomky ulovených jedinců z volné přírody, kteří jsou nuceni žít v zajetí v chovech. Všechny opice jsou vytrženy ze svých rodinných společenstvích, zabaleny do malých, dřevěných beden a dodávány jako náklad, obvykle ve velmi dlouhých cestách.

    Odhalení role Air Canada při přepravách opic pro vivisekční průmysl Britskou Unií za zrušení vivisekce (BUAV - British Union for the Abolition of Vivisection) vedlo k rozsáhlé reklamní kampani do níž se zapojila Change.org, organizace na ochranu zvířat a jedinci po celém světě. Na základě toho, Air Canada vydala rozhodnutí o zastavení přepravy těchto primátů a podala změnu tarifu Kanadské dopravní agentuře (CTA - Canadian Transportation Agency).

    Air Canada uvedla: "Bylo to rozhodnutím, jak sladit naše politiky s mnoha jiných velkých mezinárodních dopravců a v reakci na obavy široké veřejnost."

    Nicméně, na základě stížnosti, CTA nyní pozastavila kanadské letecké společnosti pozměnění tarifu dokud neproběhnou jednání o nově navrhované politice.

    Nyní se BUAV spojila s Change.org a zahájila petici na podporu rozhodnutí Air Canada s žádostí ke Kanadské dopravní agentuře, aby uznala sílu veřejného dojmu a umožnila kanadské letecké společnost sladit svou politiku s dalšími významnými leteckými společnostmi.

    Petici můžete podepsat na www.change.org/petitions/support-air-canadas-decision-to-stop-transporting-primates-for-research.

    Další odhalené přepravy opic do vivisekčních laboratoří předními leteckými společnostmi naleznete na zachrana-zvirat.blogspot.com/2011/05/reserse-buav-ukazuje-transport-primatu.html a nové na www.svobodazvirat.cz/novinky/buav-odhalila-dalsi-prepravu-opic-leteckymi-spolecnostmi.htm. Seznam leteckých společností ne/přepravujících opice pro vivisekční průmysl najdete na zachrana-zvirat.blogspot.com/2011/07/letecke-spolecnosti-ktere.html.

    pondělí 9. ledna 2012

    Rusko zakazuje obchod s výrobky z tuleňů grónských

    Zásluhou především organizace IFAW (International Fund for Animal Welfare) se podařilo ukončit jeden z největších trhů s produkty z tuleňů, když v Celní unii Běloruska, Kazachstánu a Ruské federace byl přijat zákaz dovozu a vývozu výrobků z tuleňů. Je to největší vítězství v kampani proti komerčnímu lovu tuleňů od doby, kdy Evropská unie zakázala obchod s produkty z tuleňů (mimo produktů od Inuitů) ve všech členských státech.

    Podle kanadské vlády, se do Ruska dodává až 90% tuleních kožešin z Kanady.

    V roce 2009, ve stejný rok zákazu obchodu s produkty z tuleňů v EU, Rusko již samo ukončilo lov tuleňů v Bílém moři a ruský premiér Vladimír Putin označil lov za krvavý průmysl a za něco co mělo být zakázané před lety.

    Časován osa smršťování trhů

    - v roce 1972 USA zavádí Zákon o ochraně mořských savců (Marine Mammal Protection Act – MMPA), který zakazuje dovoz a vývoz veškerých produktů z mořských savců.

    - v roce 1983 Evropa zakazuje dovoz tuleních výrobků z takzvaných „whitecoats“ (mláďat tuleně grónského mladších dvanácti dnů) a takzvaných „bluebacks“ (čepcolů hřebenatých mladších jednoho roku).

    - v roce 1987 kanadská vláda zakazuje komerční lov „whitecoats“ tuleňů a „bluebacks“ čepcolů ve svých vodách

    - v roce 2006 Mexiko zakazuje dovoz a vývoz mořských savců, včetně tuleňů

    - v roce 2007 Belgie a Německo vnitrostátně zakazuje obchod s výrobky z tuleňů

    - v roce 2009 Rusko zakazuje zabíjení mláďat tuleňů grónských mladších 12 měsíců (tím lov ukončí zcela, poněvadž starší tuleni dvanácti měsíců se pro kožešinu nezabíjejí)

    - v roce 2009 EU zakazuje obchod s výrobky z tuleňů ve všech členských státech, s výjimkou dovážení kožešin pro Inuity

    - v roce 2011 dohoda mezi Kanadou a Čínou, aby byl povolen vývoz mastných produktů z tuleňů, je odložena

    - v roce 2011 Bělorusko, Kazachstán a Ruská federace zakazuje obchod s kožešinami z tuleňů grónských a jejich bělosrstých mláďat

    Více o komerčním lovu tuleňů se dozvíte na stránkách www.protisrsti.cz/zachrante-tulene/.

    Zdroj: http://www.ifaw.org/us/news/major-victory-russia-bans-trade-harp-seal-skins

    čtvrtek 5. ledna 2012

    Pokrok společnosti Allergan v testování botoxu bez použití zvířat

    Nedávné jednání ECEAE (Evropské koalice za ukončení pokusů na zvířatech) se zástupci společnosti Allergan o testování botoxu bylo úspěšné a přineslo pozitivní zprávy. Cílem byla diskuze o pokroku společnosti Allergan, předního výrobce produktů z botulotoxinu, v ukončení používání myší pro testování produktů BOTOX® a VISTABEL® (obchodní značky botulotoxinu typu A v Evropě). Jak diskuse dopadla čtěte na www.svobodazvirat.cz/novinky/pokrok-spolecnosti-allergan-v-testovani-botoxu-bez-pouziti-zvirat.htm.