úterý 29. listopadu 2011

Možné omezení či zákazy používání zvířat v cirkusech

Je možné, že v několika zemích budou v brzké době přijaty zákony, které omezí, znemožní nebo zakážou používání exotických a volně žijících zvířat (těmito zvířaty se rozumí - kočkovité šelmy, primáti, velbloudi, sloni, medvědi apod.) v cirkusech.

Opatření, které by mohly omezit utrpení zvířat v cirkusech v USA bylo představeno na tiskové konferenci 2. listopadu 2011 za účasti filantropa a slavného televizního moderátora Boba Barkera, herečky Jorjy Fox, organizace Animal Defenders International a Performing Animal Welfare Society.

Americký kongresman James Moran, spolu s několika dalšími zástupci pak již představili v USA historicky první návrh zákona, který by omezil používání exotických a volně žijících zvířat v cirkusech. Tento zákon by měl znemožnit používání exotických a volně žijících zvířat, pokud by se cirkus v jedné lokalitě zdržoval pod dobu delší než 15 dnů (viz. www.animallawcoalition.com/wildlife/article/1888).

James Moran uvedl: "Na základě dostupných výzkumů a videí a fotografických důkazů je jasné, že kočovné cirkusy nemohou poskytovat náležité životní podmínky pro tato exotická zvířata. To je důvod, proč je tato legislativa zaměřena pouze na nejzávažnější případy týkající se exotických a volně žijících zvířat v kočovných cirkusech. Zákon nebude mít vliv na zoo, akvária, koňské dostihy, rodeo, nebo permanentní zařízení v nichž zvířata cestují pro filmová natáčení, televizi nebo reklamní činnost."

Animal Defenders International a Performing Animal Welfare Society říká, že má přesvědčivé důkazy pro podporu navrhovaných právních úprav, a proto, že po celém světě narůstá přijetí toho, že cirkusy nejsou místem pro volně žijících zvířata. Opatření, která omezují nebo zakazují používání volně žijících zvířat v cirkusech již prošla v Rakousku, Bolívii, Kostarice, Chorvatsku, Peru, Portugalsku, a legislativy, které by mohli ukončit používání volně žijících zvířat jsou v současné době posuzovány ve Velké Británii, Brazílii, v Chile a Kolumbii.

Z Kolumbie přicházejí mnohem pozitivnější zprávy. 10. listopadu 2011 byl v poslanecké sněmovně reprezentantů kolumbijského kongresu schválen návrh zákona zakazující používání všech volně žijících a domácích zvířat (kočky, psy, prasátka apod.) v kočovných cirkusech a dávající pravomoci Ministerstvu životního prostředí uzákonit předpisy pro realizaci, včetně finančních sankcí za porušení.

V Evropě je momentálně projednáván zákaz vystupování volně žijících zvířat v cirkusech v Německu. Spolková rada vyzývá k zákazu chovu volně žijících zvířat v cirkusech. O víkendu vyzvala horní komora německého parlamentu vládu, aby zakázala chovat v cirkusech přinejmenším velká zvířata jako slony, nosorožce, hrochy, žirafy, medvědy a opice.

"To, co je pak ukazováno zářícím dětským očím, jsou těžce narušená zvířata," uvedla zemská ministryně zemědělství Porýní-Falce Ulrike Höfkenová.

Zdroj: http://www.ad-international.org/animals_in_entertainment/go.php?id=2263&ssi=10, http://www.ad-international.org/media_centre/go.php?id=2266&si=12, http://www.augsburger-allgemeine.de/panorama/Wildtier-Verbot-in-Zirkussen-Bundesrat-stimmt-zu-id17671296.html, http://soucitne.cz/konec-medvedu-v-teplacich-evropou-se-siri-zakaz-zvirat-v-cirkusech