úterý 6. července 2010

Konec lovu tuleňů v Kanadě pro rok 2010!

V tomto roce bylo nahlášeno „pouze“ 66.509 zabitých tuleních mláďat, což je o dost méně než kvóta pro odlov, kterou pro letošek stanovila ministryně Gail Shea na 330.000. Je to již druhý rok v řadě, kdy se počet zabitých tuleňů dramaticky snížil. V loňském roce bylo zabito přibližně 72.000 tuleňů.

Stále trvající nedostatek spotřebitelů dychtících po produktech vyrobených z tuleňů znamená, že bylo v letošním roce ušetřeno kruté a zbytečné smrti na 260.000 tuleních mláďat. Naneštěstí, vzhledem k nedostatku ledu na tuleních rodištích v zálivu Sv. Vavřince, statisíce mláďat zahynou, a to i přes snížení komerčního lovu.

Právě nyní je nejvhodnější doba pro kanadskou vládu, aby ukončila toto zbytečné zabíjení a začala pomáhat lovcům tuleňů s přechodem do jiného odvětví. Výsledky nejnovějšího průzkumu veřejného mínění uskutečněného agenturou Environics Research Group pro Mezinárodní fond pro blaho zvířat (IFAW) ukazují, že 79 % Kanaďanů by schválilo použití peněz odvedených na daních k postupnému zastavení lovu tuleňů a přechodu jejich lovců do jiných odvětví.

Kanadský senátor Mac Harb v červnu kritizoval kanadskou vládu za to, že je komerční lov tuleňů stále podporován, místo aby se pracovalo na poskytování alternativ. Kanada ovšem není jedinou zemí, kde je lov tuleňů v poklesu. Současná norská média hlásí, že i přes zvýšené dotace poskytované tomuto odvětví, letos lovila pouze jediná loď, a že i ta možná zastaví lov.

Počátkem jara byly uděleny pokuty a odejmuta licence jedné norské lodi lovící tuleně na základě šokujícího posudku vydaného inspektorem přítomným na palubě. Toto svědectví dokazuje hrubou nezpůsobilost, kruté praktiky zabíjení a strašné utrpení lovených zvířat.

Zdroj: www.protisrsti.cz