čtvrtek 29. července 2010

Vybíjení velryb na Faerských ostrovech

Jako každý rok v Dánsku na Faerských ostrovech ve městě Klaksvík probíhá zabíjení velryb. V tomto případě zabíjení kulohlavců černých. Tento lov je velmi krutý. Kulohlavci bývají doslova skalpováni zaživa, poté co je jim nůž vražen do hřbetu a část hřebu oddělena od těla. Další jedinci bývají zabiti bodáním do hlavy. Ještě předtím než začne toto krvavé šílenství, jsou kulohlavci pomocí lodí shromážděných do půlkruhu a hlasitým tlučeným kovovými předměty nahnáni do zátoky na mělčinu.

Letošní rok se proto Organizace Sea Seapherd Conservation Society rozhodla infiltrovat jednoho ze svých členů mezi domorodé obyvatele Faerských ostrovů, aby zdokumentoval vybíjení kytovců. Pro tuto misi byl vybrán Peter Hammarstedt, který se po mnoho let aktivně účastní kampaní organizace Sea Shepherd a je jejím členem.

Peter žil asi týden s ostrovany, než uslyšel v radio zprávu, že v Klaksvíku začíná vybíjení kulohlavců. Ihned po této zprávě se rozjel na místo dění a zdokumentovat nemilosrdné krveprolití. 19. července 2010 byl očitým svědkem zabití asi 236 kulohlavců. Mezi těmito kulohlavci byli samci, kojící matky, těhotné matky, dosud nenarozená mláďata, tak i mladiství.

Faerská vláda tvrdí, že smrt těchto velryb je rychlá a bezbolestná, ale Peterevo svědectví a pořízené záběry ukazují jinou realitu.

"Mláďata byla vyňata z matek a jejich těla nechali hnít v docích", řekl Peter, který fotogarfoval počet mrtvých mláďat a plodů. "Skupiny kulohlavců černých jsou silně matriarlchální. Nedovedu si představit, strach a paniku, jež musí tyto matky mít, když jsou jejich rodiny zničeny před nimi."

Vybíjení velryb na Faerských ostrovech je podobným krveprolitím, které se odehrává každý rok v japonské Tajdži. Hlavním rozdílem ale je, že na Faerských ostrovech existuje nejméně osmnáct různých zátok, kde toto probíhá.

Kulohlavci černí jsou klasifikováni jako "přísně chránení" v rámci Úmluvy o ochraně evropské fauny a flóry a přírodních stanovišť. Tím, že porážka pokračuje na Faerských ostrovech, se Dánsko dopouští nedodržování této úmluvy.

Zdroj: www.seashepherd.org