pondělí 18. října 2010

Veterinární univerzita v Ontariu končí se zabíjením zdravých psů

HALIFAX (22. září 2010) – Tímto akademickým rokem ukončí kanadská Veterinární univerzita v Ontariu (VUO) nácvik operací, které stály životy stovek zdravých psů. 10. září 2010 bylo na webových stránkách univerzity oznámeno ukončení těchto pokusů. Místo nich bude univerzita využívat modely, přirozeně uhynulá zvířata a klinickou praxi pod dohledem se zvířaty z útulků. Ukončení těchto pokusů na zvířatech je následek dlouhodobé kampaně.

Proces změny začal v roce 2009 s přátelským bíglem jménem Rainbow, který měl být jedním ze psů zabitých po chirurgickém zákroku. Doktorka Anya Yushchenko, asistentka zástupce InterNICHE (International Network for Humane Education - Mezinárodní síť pro humánní vzdělávání) a poté veterinární studentka VUO, se vytrvale odmítala účastnit zabíjení jinak zdravých psů.

S pomocí doktora Oliviera Berrevilleho, zástupce InterNICHE pro Kanadu, a právníka Nicka Wrighta bojovala doktorka Yushchenko za svá práva na veterinární vzdělání bez ubližování zvířatům. Postupem času dokázala zachránit psovi Rainbow život a najít mu milující domov.

Po tomto úspěchu vedla spolupráce InterNICHE a organizace Animal Alliance k záchraně několika dalších psů a k rozhodnutí VUO skončit s těmito operacemi.

„Gratulujeme Veterinární univerzitě v Ontariu a univerzitě v Guelphu k zastavení zastaralých, krutých operací, které končily smrtí a k připojení se ke vzrůstajícímu počtu universit po celém světě, které nyní používají pro výuku svých studentů moderní, etické metody,“ říká Berreville. „Budeme se snažit poskytnout VUO potřebnou podporu, abychom zabezpečili, že nové osnovy a metody budou opravdu etické.“

InterNICHE poskytuje řadu prostředků na podporu zavádění humánních alternativních metod a nahrazování pokusů na zvířatech při výuce. To zahrnuje knihu a databázi alternativních metod „Od morčete k počítačové myši“ (2. vydání); výpůjční sytém pro bezplatný přístup k humánním učebním pomůckám; a grantový program Humane Education Award, který má pomoci financovat postupnou přeměnu školních osnov.

InterNICHE je nezisková organizace, která usiluje o úplné nahrazení pokusů na zvířatech a pitev při ve výuce a dalším vzdělávání.

http://www.interniche.org/cz/

Více informací o projektu Svobody zvířat Humánní vzdělání

Zdroj: http://www.svobodazvirat.cz/novinky/veterinarni-univerzita-v-ontariu-konci-se-zabijenim-zdravych-psu.htm