úterý 4. října 2011

Šimpanzi z pokusných laboratoří

Sedm šimpanzů, kteří byli celý život (více než 40 let) zneužívaní při testování vakcíny proti hepatitidě bylo před třemi lety přemístěných do Chimpanzee Sanctuary (útulek pro šimpanze), jež se nachází v Cle Elum ve státě Washington v USA.

Útulek je provozován díky soukromým dárcům, a tyto dary nyní vytvořily něco nového pro šimpanze (viz. video níže).Nedávno také po třiceti letech spatřili poprvé v životě slunce šimpanzi, kteří byli kdysi zneužívaní v laboratořích rakouské firmy Immuno AG, při pokusech, kdy byli infikovaní HIV a žloutenkou (viz. video níže).Jaké to je v laboratořích v nichž bývají zajati šimpanzi můžete vidět níže.V Evropské unii jsou již pokusy na lidoopech za tímto a podobným účelem zakázány, nicméně jiná zvířata mohou být takto trápena. V USA se v současné době debatuje o pokračování či nepokračování prováděný pokusů na lidoopech.

Pokusy nejen na šimpanzích doprovází kontroverze, to jak vědecky, tak eticky. Vědci rádi uvádí, že nemoci, které jsou u zvířat v laboratořích vyvolávány jsou stejné jako lidské, na druhou stranu však rádi uvádí, že bolest, jež doprovází vyvolanou nemoc u zvířat, není taková jako lidská.

Zeptejte se experimentátora, proč dělá testy na zvířatech. Odpověď zní: "Protože zvířata jsou jako my." Zeptejte se experimentátora, proč je morální v pořádku dělat pokusy na zvířatech. Odpověď zní: "Protože zvířata nejsou jako my." - Charles R. Magel

Tento rozpor jde také zohlednit např. při pokusech, kdy vědci obden dávají dávku LSD potkanům, čím se prý snaží u potkanů vyvolat lidskou schizofrenii. Vědci vám při těchto pokusech budou tvrdit, že po určité době každodenního podávání LSD potkani vykazují stavy, které se vyskytují u lidí ze schizofrenií, pokud však dojde na etickou otázku, jak strašné to musí být pro potkany trpět schizofrenií nebo obden dostávat silnou dávku LSD, vědci odpoví, že to není jako u lidí.