Sedm šimpanzů, kteří byli celý život (více než 40 let) zneužívaní při testování vakcíny proti hepatitidě bylo před třemi lety přemístěných do Chimpanzee Sanctuary (útulek pro šimpanze), jež se nachází v Cle Elum ve státě Washington v USA.
Útulek je provozován díky soukromým dárcům, a tyto dary nyní vytvořily něco nového pro šimpanze (viz. video níže).
Nedávno také po třiceti letech spatřili poprvé v životě slunce šimpanzi, kteří byli kdysi zneužívaní v laboratořích rakouské firmy Immuno AG, při pokusech, kdy byli infikovaní HIV a žloutenkou (viz. video níže).
Jaké to je v laboratořích v nichž bývají zajati šimpanzi můžete vidět níže.
V Evropské unii jsou již pokusy na lidoopech za tímto a podobným účelem zakázány, nicméně jiná zvířata mohou být takto trápena. V USA se v současné době debatuje o pokračování či nepokračování prováděný pokusů na lidoopech.
Pokusy nejen na šimpanzích doprovází kontroverze, to jak vědecky, tak eticky. Vědci rádi uvádí, že nemoci, které jsou u zvířat v laboratořích vyvolávány jsou stejné jako lidské, na druhou stranu však rádi uvádí, že bolest, jež doprovází vyvolanou nemoc u zvířat, není taková jako lidská.
Zeptejte se experimentátora, proč dělá testy na zvířatech. Odpověď zní: "Protože zvířata jsou jako my." Zeptejte se experimentátora, proč je morální v pořádku dělat pokusy na zvířatech. Odpověď zní: "Protože zvířata nejsou jako my." - Charles R. Magel
Tento rozpor jde také zohlednit např. při pokusech, kdy vědci obden dávají dávku LSD potkanům, čím se prý snaží u potkanů vyvolat lidskou schizofrenii. Vědci vám při těchto pokusech budou tvrdit, že po určité době každodenního podávání LSD potkani vykazují stavy, které se vyskytují u lidí ze schizofrenií, pokud však dojde na etickou otázku, jak strašné to musí být pro potkany trpět schizofrenií nebo obden dostávat silnou dávku LSD, vědci odpoví, že to není jako u lidí.