pátek 31. července 2009

EU definitivně uzavírá své hranice před výrobky z tuleňů

Dne 27. července 2009 Evropská rada oficiálně dokončila zákaz obchodu s výrobky z tuleňů v celé Evropské Unii. Zákaz vejde v platnost s největší pravděpodobností v létě 2010. Nicméně kanadská vláda dala jasně najevo, že bude nadále pokračovat v obchodním vyjednávání s EU v příštích měsících a letech, bez ohledu na zákaz.

Evropská Unie byla pro trh s výrobky z tuleňů důležitou částí. Podle kanadských zdrojů, Kanada jen minulý rok vydělala v EU na výrobcích z tuleňů přibližně pět milionů dolarů. Tímto lze konstatovat, že zákaz je další velkou ránou pro kanadský komerční lov tuleňů a dalším vítězstvím pro tuleně.

Celkem 30 států světa již zakázalo prodej výrobků z tuleňů, včetně
7 z 10 největších kanadských exportních trhů, což přestavuje 85 % z celkového objemu kanadského exportu.

There is a wonderful sense of accomplishment today after years of hard work,” said Lesley O’Donnell, Director of IFAW EU. “Already this year we’ve seen how the prospect of the ban dampened the seal hunt and saved the lives of thousands of seals. Over the coming year we will closely monitor the implementation process until the ban comes into enforcement which should be during the summer of 2010. We expect the commercial seal hunt to continue its inevitable decline over the coming years until it is wiped out once and for all.”