pondělí 1. listopadu 2010

NASA plánuje provádět radiační pokusy na primátech

Aktualizace 4. července 2011: Vzhledem k mezinárodnímu tlaku, ať z řad organizací na ochranu zvířat nebo veřejnosti, Vesmírná ozařovací laboratoř NASA oznámila Brookhavenské národní laboratoři, že od plánovaných pokusů na primátech odstupuje (viz. http://www.bnl.gov/bnlweb/pubaf/pr/PR_display.asp?prID=1210&template=Today).

Pro mnoho lidí představuje NASA jeden z vrcholů vědy a grandiózní úspěchy, jako je posílání lidí na Měsíc. Budoucí plány NASA nejsou ale tak inspirující.

NASA oznámila, že hodlá bez mála 2 milióny dolarů investovat do projektu, ve kterém bude při experimentech až 30 kotulů veverovitých (primátů) vystavováno radiačnímu záření. Účelem radiačních experimentů na primátech by údajně mělo být zjištěno, jaký vliv má dlouhodobé vesmírné záření na člověka.

Pokud budou primáti zneužiti pro plány NASA, budou celý život osamoceně zavřeni ve strohých ocelových klecích, pokud nebudou zrovna podstupovat experimenty ozařování. Jde předpokládat, že ozařování způsobí primátům poškození mozku, kožní záněty, oslepnutí, různé druhy rakoviny, včetně mozkových nádorů, a předčasné smrti. Protože ale jsou mezi lidmi a kotuly velké mezidruhové rozdíly, radiační pokusy na nich nám nemohou nic říct o tom, jaký vliv bude mít intenzivní vesmírné záření na lidský organismus.

Organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) proto vede již delší dobu kampaň proti plánovaným NASA experimentům na kotulech. Kampaň můžete podpořit na https://secure.peta.org/site/Advocacy?cmd=display&page=UserAction&id=2657.

PETA však není jedinou organizací, která se rozhodla spustit kampaň proti plánům NASA. Proti plánům NASA spustila kampaň také organizace Animal Defenders International (ADI). ADI mimo jiné organizuje i kampaň proti plánovaným pokusům na opicích v rámci projektu MARS 500. Tyto pokusy na opicích mají být provedeny za stejným účelem, jako ty NASA na kotulech.

Proti plánům NASA, díky kampani ADI, se již v předchozích měsících vyslovila Evropská kosmická agentura (ESA), která uvedla, že klesá jakýkoliv její zájem o výzkum na opicích, a nepovažuje za nutný nebo vůbec používat takové výsledky výzkumu. ESA odmítá také pokusy na opicích v rámci projektu MARS 500 ze stejných důvodů, jako ty plánované NASA, na rozdíl od Ruské federální kosmické agentury, která na pokusech v rámci projektu MARS 500 trvá.

Další úspěch kampaně ADI představuje Valentin Lebeděv. Valentin Lebeděv, ruský významný kosmonaut a držitel světového časového rekordu v pobytu ve vesmíru, odmítl záměry NASA se slovy “nepřípustné z humánních důvodů“. Lebeděv, který je v současné době ředitel vědeckého geoinformačního centra a odpovídajícím členem Ruské akademie věd, dále poznamenal, že tyto experimenty nejsou nutné, protože “existují znalosti získané z minulých zkušeností dlouho trvajících letů ve vesmírném prostoru, a je možné právě teď předvídat jejich vliv na lidi, i z hlediska radiačních problémů“.

Na základě plánů NASA experimentovat na kutulech, odstoupila z pozice vesmírného architekta na Mezinárodní vesmírné stanici, také letecká inženýrka April Evans. Evans řekla, že se domnívá, že NASA udělala velký krok zpět plánovanými experimenty na kotulech. Evans také napsala v dopise Samuelovi Arosonovi, řediteli Brookhaven National Laboratory, který byl smluvní pro zřízení NASA pokusů na kotulech, že “Po dlouhém uvažování jsem odstoupila z NASA, protože jsem nemohla podpořit vědecké zdůvodnění pro tyto experimenty radiobiologie na opicích“ Na místo pokusů na kotulech, pak Evans vyzvala NASA, aby se začala soustředit. na rozvoj prostoru stínění proti záření. “Oba astronauti a hardware jsou ohroženi v prostředí vesmírného záření. To je problém, který budou muset vyřešit všechny kosmické agentury pro meziplanetární cestování vesmírem. Štít proti záření je nezbytnou technologií na vesmírné lodi pro dlouhodobý program lidského průzkumu vesmíru.“.

Animal Defendres International napsala také NASA a Brookhaven National Laboratory, aby zvážila postoj svého evropského protějšku, který odmítá pokusy na primátech. “Tyto experimenty jsou nejen nehumánní, ale také nejsou moudrou volbou. Jsou nákladné a vědecky nepodloženy. Naléhavě žádáme, aby NASA přestala ignorovat zdrcující odpor vůči těmto pokusům z mezinárodního vesmírného společností, stejně jako z vlastních řad.“: řekl prezident ADI Jan Creamer.

Pomoci ADI zrušit NASA plánované pokusy na kutulech můžete na http://www.savetheprimates.org/getinvolved/help/oppose-nasa-primate-experiments.

Zdroj: https://secure.peta.org/site/Advocacy?cmd=display&page=UserAction&id=2657, http://www.savetheprimates.org//.